Anasayfa / Geliştiren Videolar / VIDEO : Ada’ya Cuma gelesiye kadar Robinson kimseyle zıtlaşamazdı!

VIDEO : Ada’ya Cuma gelesiye kadar Robinson kimseyle zıtlaşamazdı!

Bu dünyada “zıtlaşmak” için en az iki kişi gerekir. Duvarla zıtlaşılmaz, uyuyan anne ile de zıtlaşılmaz. Ada’ya Cuma gelesiye kadar Robinson kimseyle zıtlaşamazdı. Güzel bir İngiliz sözü var. “Birisine kızıp, bir parmağınızla onu gösterirken diğer üç parmağınız sizi gösterir.” Mühim olan sizi gösteren 3 parmağın farkına varmak değil mi? Bir patırtı çıkmasında  her iki tarafın da katkısı vardır. Az ya da çok. Ama mutlaka karşılıklıdır. Olaylara bu gözle bakarsak çözüm tarafında daha ele gelen şeyler bulabiliriz.

Örneğin, arkadaşlarımızdan birisiyle tenis oynadığımızı düşünelim.
Bu maç ne zaman biter?
%50 ben istersem, %50 arkadaşım isterse biter.
Ama duvar tenisi (squash) oynadığımızı düşünelim.
Bu maç ne zaman biter?
%50 ben, %50 duvar olur mu?
%100 ben bırakırsam biter.

kimseyle-zitlasmazdi

Bana öyle geliyor ki, yaşı küçük olan çocuğumuzla zıtlaştığımız zaman duvar tenisine benzeyen bir durum ortaya çıkıyor. Bu zıtlaşmanın bitmesi için %100 ben bırakmalıyım. Ama çocuğum ergenlik dönemine geldiğinde %75 ben bırakmalıyım, %25 çocuğum. Ne zaman çocuğum 30 yaşına geldi, %50 ben bırakmalıyım %50 çocuğum. Ne zaman çocuğum büyüdü %50’den fazla o bırakmalı… Ergenken onun mazereti var, ben hoşgörülü olmalıyım. Yaşlıyken benim mazeretim olacak, o hoşgörülü olmalı. Çünkü zaman bizlere “mazaret” yarattırmaktadır.

Şimdi Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Küçük Şeyler ekibinden zıtlaşmayla ilgili videosunu izleyelim..

Kaynak : Prof. Dr. Üstün Dökmen / Küçük Şeyler Programı
Düzenleme : Özgür Şahin / kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.