Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Geliştiren Videolar
  3. VIDEO : Aklı ve Duyguları kıvamında karıştırabilmek!

VIDEO : Aklı ve Duyguları kıvamında karıştırabilmek!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
39 0
davranis-modelleri

Bugün aklımızı ve kalbimizi kıvamında karıştırarak birlikte kullanmak, yaşama hem pozitif bilimin gerçekçi gözüyle hem de duygularımızla bakabilme konularını işleyeceğiz. İki ayrı yönetici tipi düşünelim. Klasik yönetici ve lider. Klasik yönetici çoğunlukla aklını ve duygularını birbirine karıştırmıyor. Akıla önem veriyor. Klasik yöneticinin elemanları işe başladığında genelde şunları duyuyor : “Arkadaşlar, duygularımızı işimize karıştırmayalım!” Tanıdık geliyor mu? Klasik yönetici akıla önem veriyor, IQ‘ya inanıyor… VE klasik yönetici elemanlarını öne katıp, sürüyor. Dağılmasın diye… Çobanlar da önüne katar, sürer ya… O şekilde. Bu klasik tavır.

Lider ne yapıyor?

Aklını ve kalbini kıvamında karıştırıyor. Elemanlarının sadece aklına değil ; kalbine de hitap ediyor. VE elemanlarını öne katıp, sürmüyor. Lider yürüyor, gidiyor. Elemanlar da onu takip ediyor.

Bu durumda yönetici izleyen kişi, lider ise izlenen kişi gibi bir durum ortaya çıkıyor.

davranis-modelleri

Liderlik ya da Yöneticilik yapmak için illa bir kurumun en üst kademesinde bulunmak gerekmiyor. Herhangi bir kişi yönetici ağırlıklı ya da lider ağırlıklı davranabilir. Dolayısıyla hayatımızın her evresinde bu iki yönetim biçimiyle karşılaşabiliriz.

Akıl da önemli, duygular da önemli.

Bir benzetme yaparak özetleyecek olursak :

“Akıl geminin dümeni gibi, duygular da yakıtı gibi.”

Dümen olmadan gemi hedefini bulamaz, rotasını tutturamaz. Ama o geminin hedefe ulaşabilmesi için de harekete geçmesi gerekir. Bunun için de yakıta da ihtiyaç var! Mantık, matemetik önemlidir. Ama hayatı sadece mantık ve matematikle idare edemezsiniz! Duyguları bir kenara atamazsınız…

Prof. Dr. Üstün Dökmen hocamızın, Küçük Şeyler adlı programından konuyla ilgili sözleri bir de ondan dinleyelim…

Fuzuli’nin çok güzel bir sözü var.

İlimsiz şiir, temelsiz duvara benzer. Gayet itibarsız olur!

Pozitif bilimden ayrılmamak gerekir. Ancak duyguları bir kenara bırakmadan…

Kaynak : Prof. Dr. Üstün Dökmen / Küçük Şeyler Programı
Düzenleme : Özgür Şahin / kendinigelistir.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar