Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yaptığın İşi İyi Satmak
Genel

Yaptığın İşi İyi Satmak

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
9 0
Yaptığın İşi İyi Satmak

Yaptığın işi iyi satmak ayrı meseledir. Mutlaka sizlerde rastlamışsınızdır. Yaptığı işin aslında hiçbir yetenek veya bilgi gerektirmemesine rağmen küçük dağları yaratan sanki o kişiymiş gibi anlatanlara. Bu insanlar kelimeleri öylesine süslüyor ki gerçekten sonuna kadar heyecanla ve dikkatle dinliyorsunuz ancak bir süre sonra gerçekliğine varabiliyorsunuz.

Yaptığın işi iyi satmak

Aslında anlattığı sizin bilginizin veya yeteneğinizin çok altında. Ama siz neden yaptığınız işi böyle ustalıkla anlatamıyor, karşınızdakine kendinizi bir süre de olsa tüm dikkat sizde olarak dinletemiyorsunuz? Ayrıca yaptığı şey doğru mu? Sizde yaptıklarınızı abartarak mı anlatmalısınız?

Yaptığın İşi İyi Satmak
“Kelime acıtır. Hacmi, ağırlığı, dokusu vardır.” / Nazan Bekiroğlu

Öncelikle yaptığınız işi doğru ve eksiksiz anlatmak kendi öz başarınız için kesinlikle olması gereken bir meziyet. Eğer bu konuda kendinizi eksik hissediyorsanız mutlaka gelişmelisiniz. Evet bazen abartı durumlar olabiliyor ancak kendini iyi anlatamayan ve yaptığı işi iyi satamayan insanlar hakkettikleri değerleri çoğu kez bulamıyorlar.

Kendini Doğru İfade Etmek

Okuduğum bir yazıda bir CEO “Yıllardır hep bu işi yapıyorum ve yaptığım işte gerçekten iyiyim. Ancak bunu hiçbir zaman pazarlamaya, yaptığım işi anlatmaya çalışmadım. Hep görünür birileri fark eder anlatmaya gerek yok diye düşündüm. Ancak öyle değilmiş” diyerek koçluk hizmeti satın almıştı. Bu konuda gelişmek istiyordu. Aslında işini gayet iyi yapıyordu, çalışanları onu seviyordu ama bazı şeyler belli ki onu rahatsız etmişti ki gelişmek zorunda olduğunu düşünmüştü.

Çalışmalarınızı, yazılarınızı veya yaptığınız işleri düzgün ve akıcı bir Türkçe başta olmak üzere eksiksiz, anlaşılır ve doğru ifade etmek bu işin en başıdır. Unutmadan kelimeler canlıdır. Ağzınızdan çıkar ve başka bir zihinde yaşamaya devam eder. İnanın başarınızdan sesli olarak bahsedebilmek sizi de oldukça motive edecektir. S

Yazan : Gözde Aşkıner, Medium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar