Anasayfa / Başarı Yazıları / Yeniden doğmak istiyorsanız …

Yeniden doğmak istiyorsanız …

Koca bir yılı daha bitirdik. Sizi bilmem ama bende adettir yılın bu son ayında geride kalacak tüm yılın analizini yaparım. Kazandıklarım, kaybettiklerim, kırgınlıklarım, mutluluklarım, başarılarım, başarısızlıklarım, hüzünlerim, hayatıma girenler ve çıkanlar… Hepsini bir güzel yatırırm masaya. Kendimi de öyle. Kim bana ne katmış, kim benden ne götürmüş, ben kime ne katmışım, kimden ne götürmüş. Kim beni kırmış, ben kimleri kırmışım. Her şeyi dürüstçe çıkarırım ortaya. Sonra başlarım tartmaya, artılarla eksilerin dengesine bakarım. Eksilerde derinleşir, neden eksi olduğuna dair nedenleri bulur, derslerimi alır, “Taşınmaz Mallar” listeme eklerim. Artıları ise haylaz fakat gururlu bir tebessümle zihnimdeki toz pembe rengi olan kutuya kaldırırım.

Yeni yıla girdiğimiz bu günlerde siz de ruhunuza, o en değerli, sizi “siz” yapan parçanızı yenilemek ve yeni yıla yepyeni, tüm yüklerden kurtulmuş olarak girmek istemez misin?

Yeniden doğmak istiyorsanız

1) Ayrıştıma yapın.

15 aralık olmadan kendinize özel bir zaman ayırın. Bunu yalnızken, sessiz bir ortamda yapmaya özen gösterin. Mutlu, mutsuz tüm deneyimlerinizi nedenleriyle birlikte dürüstçe yazın. Bu liste dilediğinizce uzun olabilir

…….…..sinirlendim çünkü söyledikleri – olan durum kendimi değersiz hissettirdi.
…………çok mutluydum çünkü terfi aldım.

2) Nedenleri saptayın

Mutlu, mutsuz hiç bir durum tek taraflı değildir. Mutlaka etki – tepki, neden-sonuç ilişkisi vardır. Bunları belirleyin, sizin payınıza düşenleride… Kendinize itiraf edin. Korkmayın, dürüst olun, olumlu yaşanmışlıklarda gururlanın, unutmayın yalnızsınız bunu yaparken.

yeniden-dogmak

3) Analiz

Mutlu – mutsuz yaşadığınız her durumun sonucunda bilinç olarak yukarı mı gittiniz yoksa gerlediniz mi? Yukarıya gitmek kendi bireyselliğini daha çok ortaya koyup daha özgür hissetmektir. Buna dinginlik eşlik eder. Geri gitmek, başkalarının söylediklerinden daha çok etkilenerek daha çok içe kapanmaktır. Depresif, mutsuz bir durum söz konusu olur.

4) Hesaplaşma

Şayet yazdığınız olumsuz deneyimler hala sizi rahatsız ediyor, siz de olumsuz duygular uyandırıyorsa ( öfke, nefret, mutsuzluk vb.) o duruma sebep olan kişileri yargılayın. Evet, o sizi görmesede, duymasada zihinsel olarak bunu yapın. Onu karşınızda hayal edin ve tüm söylemek istediklerinizi söylemek istediğiniz şekilde söyleyin. Bağırın, çağırın, vurun, kırın. Müthiş bir enerji boşalması yaşayacaksınız.

5) Tatil hediye edin

Size bu durumu yaşatan kişi ya da kişilere bir tatil hediye edin. Dönüş bileti alınmamış bir tatil. Onlara, onlar için muthiş egzotik bir tatil programı yaptığınızı hatta masrafların bile sizden olduğunu söyleyin ve rengarenk bir uçan balona koyun, uzay’ a doğru gitmeleri için balonu ateşleyin ve arkalarından kocaman bir gülümseme ile “iyi yolculuklar” diyerek el sallayın ve havaya yükselip, uzaklaşmalarını , gözlerinde ki “lütfen yapma” haykırışlarını izleyerek el sallayın ve gülümseyerek şunu tekrarlayın.

sponsorlu bağlantılar

“Ben seni affettim, yolun açık olsun”

6) Sessizlik

İlk 5 maddeyi uyguladıktan sonra kendinize 48 saat verin ve bu süre içinde sadece nötrleşmeye odaklanın. Olumlu ya da olumsuz hiç bir şey düşünmeyin. Çok çok gerekli olmadığı sürece sadece dinleyin, fikir üretmeyin – belirtmeyin, konuşmayın. Bu süreç içinde bolca meditasyon müzikleri dinleyin. Meditasyon yapmayın, sadece günlük aktivitelerinizde müzik size eşlik etsin.

7) Hayaller

Bu süre bittiğinde yeni bir defter edinin. Renkli kapağı olan bir defter, sizi kendisine çeksin. Yine yalnız bir ortamda isteklerinizi yazın. Bu isteklerinizi görsellerle de destekleyebilirsiniz. Dilediğinizce uçabilirsiniz. Sınır yok. Bu defteri yıl boyunca saklayın, zaman zaman okuyun.

yeniden-dogus

8) Meditasyon

15 – 31 aralık tarihleri arasında günde en az bir defa, minimum 20 dakika ve aynı saatlerde olmasına özen göstererek (ben akşam saatlerini öneriyorum) düzenli meditasyon yapın. Sadece isteklerinize odaklanın.

9) İmza

31 aralık günü kendinize tüm gün sürekli şunu söyleyin;

“Ben tüm yüklerimden kurtuldum, herkesi ve her şeyi ne olmuş olursa olsun kendi ruhumun huzuru için affettim. Yaşadıklarımdan derslerimi aldım. Eski yılın kötü deneyimlerinin tortularını yeni yılın berrak suyuna taşımadan bugün yeniden başlıyorum”

10) Özel bir gün

1 Ocak günü kendinizi şımartın. Sınır koymayın. Bugünü mutlaka ruhunuzu, zihninizi kirletmeden mutlu bitirin.
Bu ruhsal detoksu yılın her zamanı, minimum 2 haftalık süreç ile ihtiyaç duyduğunuz her durumda uygulayabilirsiniz.

Sevgilerimle

Ayça Akın

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.