Anasayfa / Başarı Yazıları / Yeteneğinizin farkında mısınız?

Yeteneğinizin farkında mısınız?

Herkesin bir yeteneği olduğunu ve bu yeteneğini kullanabildiği sürece iş hayatında mutlu olacağını ve bunun sonucunda da mutlu bir yaşam geçireceğini düşünürüm. Kariyer nedir? sorusuna vereceğim cevap, kariyer = mutluluk olacaktır. Mutlu bir kariyer için, yeteneğin keşfedilmesi gerekiyor. Yıllarca, yeteneğini kullanmak yerine, herkes gibi, herkesin yaptığı mesleklerde, yeteneğini hiç kullanmadan çalışan milyonlarca mutsuz insan var etrafımızda. Çoğunun mutsuzlukları yüzlerine yansıyor. Çoğu üzgün, çoğu boşuna yaşıyor. İnsan yeteneğiyle doğmuştur ve her insanın mutlaka bir yeteneği vardır.

Ama kullandırmıyorlar ki! O zaman biraz cesur olmalı ve yeteneğin kullanacağı bir iş yeri aranmalı . Yok burası iyi, rahatım iyi yeteneğe gerek yok diyorsanız o zaman suratınızı asmaktan ve şikayet etmekten vaz geçmelisiniz. Peki yeteneğinizin farkında mısınız? Yeteneğinizi nasıl bulacaksınız?

Yetenek: Bir duruma uyma konusunda, organizmada bulunan, doğuştan gelen güç ve kapasitenin en üst düzeyde kullanılmasıdır.

Hangi işi yaparken bu gücü en üst düzeyde kullanıyorsunuz? Bir müzik aletini çalarken mi? Resim yaparken mi? İnsanlarla iletişim kurarken mi? Bilgisayarda kod yazarken mi? En çok hangisini yaparken heyecan duyuyorsunuz? İşte yeteneğiniz budur. İnsanda çok sayıda yetenek de olabilir. Bazıları güçlü bazıları zayıftır ama öncelikle güçlü yeteneğe odaklanmalısınız. Yeteneğinizi bulduğunuz anda onu geliştirmelisiniz. Onu geliştirdikçe daha çok başarı elde eder ve bu yeteneğinizi daha da geliştirmek için size motivasyon sağlar.

Unutulmamalıdır ki insan yeteneği ile doğmuştur ve her insanın en az bir yeteneği vardır.  Yeteneğini bulup geliştirenlerin yüzleri daha çok gülecek ve yaşam onlar için çok daha güzel olacaktır. Bu yüzden bir an önce yeteneğinizi keşfe çıkın ve yeteneğinizi kullanabileceğiniz bir işte çalışın. Yüzünüze yansıyan şey, mutluluk olacaktır.

Kaynak : Yetenek ve Kariyer

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. Evet her insanın en az bir yeteneği vardır düşüncesine canı gönülden katılıyorum teşekkürler ;)

 2. Belki vardır ama insanlar bu yeteneklerini nasıl bulcaklar bir sürü yetenek var hepsini denemek imkansız…

 3. Bence herkes kendini ne üzerinde geliştirse onun yeteneği odur….

 4. güzel olmuş en az 10 kez okudum

 5. Bence de her insanın bir veya daha çok yeteneği vardır. Önemli olan o yetenekleri kullanmaktır. Yada kullanabilmektir diyelim zira kullanmak için insanda sadece özgüven yeterli değildir, çalışkan ruha sahip olmasıda gerekli ayrıca bencil olmaması vb. daha birçok vasıflar gerekli.
  ‘Herkes kendini ne üzerinde geliştirirse onun yeteği odur’ fikri bana göre tekdüze bir düşünce biçimidir.

 6. Yeteneksiz İnsan

  16 yaşındayım ve yeteneksizin tekiyim hiçbir işte başarılı değilim bence her insanın doğuştan yeteneği yoktur eğer doğuştan yeteneği olsaydı benimde olurdu değilmi.

 7. yeteneksizin teki

  neden geldim dünyaya anlamıyorum ya derslerimde başarılı değilim yeteneğim yok çok çirkinim hiç bi işe yaramıyorum hayattan zevk almıyorum ama insanlar dış görünüşüme bakarak ne güzel bende senin gibi olmak iterdim hiç bişeyi takmayıp mutlu olmak diyorlar ama içimi bilmiyorlar.

 8. Zavallı Nilsucuk

  Ya benim sorunum yeteneği bulmak değil seçmek güzel şiir yazıyorm çok güzel şarkı söylüyorum iyi drama yapıyorum ve harika şiir okuyorum

 9. Sercan Aydın

  adına yeteneksizin teki diyen arkadaş kusura bakma ama sende biliyorsun bir ergensin ve hayata nasıl bakmak istiyorsan öyle bakıyorsun o yaşlarda sen kendini yeteneksiz olarak görüyorsan kendini hissetmiyosun demektir sen keşfedemezsen ortaya çıkaracak bişey yap bunu yapmak belki kolay değil ama yapmazsan dünyada normal bi insan olup ölüp gidersin ha ben bende normal bi insan olarak ölüp gidicem ama niye ? yeteneğimi keşfetmem için fazla büyüdüm yaşını kullan bence

 10. ben 16 yaşındayım daha 5-4 sene önce topa vurmayı ve çalım atmayı bilmiyorum diye beni hep kaleye alırdılar sonra ben kafaya koydum futbolu çok seviyordum hocam da bende ki ışığı fark etti şu an süper amatör ligindeyim inşallah daha yüksek yerlere gelirim kendime güveniyorum.Artık topa vurmayı ve çalım atmayı çok iyi biliyorum kendimi geliştirdim Yeteneğiniz zaten içinizde mevcut asla pes etmeyin eminim bulursunuz yeteneğinizi…

 11. çoooooooooooooooooooooook yetenekliyim allahım bana öyle bişey vermişsinki inanamıyorum:)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.