Anasayfa / Başarı Yazıları / Yok Gibi Hayatlar

Yok Gibi Hayatlar

Şunu yapın, bunu yapın diyoruz ya sık sık, bazen gökdelenin tepesine çıkıp “kimseyi dinlemeyin” diye bağırasım geliyor. Yap kardeşim, ne yaparsan onu yap. İster ağla, ister zıpla. İstersen uykusuz işe git, istersen işsiz bir uyku çek.

Başarının 10 kuralı, liderliğin 5 şartı, karşı cinsi etkilemenin 25 olmazsa olmazı, terfi alabilmek için yapılması gereken 4 hamle…

Bıkmadık mı saymaktan, önümüze sunulan kalıplardan? O uzun uzun maddeleri ezberlemekten? Ben bıktım doğrusu. Eğrisi de var bu işin; o da bıktığımızın dile gelemeyişi.

Geçen gün “korkular” la ilgili bir yazı okudum, yazının altına da yapıştırıverdim yorumumu.

Korkuyorum…

Hayatı ıskalamaktan korkuyorum, hatta koltuğun arkasına saklanasım geliyor, dedim. Sonrasında beni görmeniz lazım; bir rahatlık, bir kanatlanma, bir tüy hafifliği. Oh be dedim, dile getirince hiç fena olmuyormuş.

Neyse…

yok gibi hayatlar

Maddeleri ve korkuları koyalım bir kenara da bu bizim Deniz’in hali ne olacak?

Deniz, 32 yaşında, orta boylu, omuzları düşük, ömründe bir iki kere aşık olmuş, üniversitede haylazlıklar yapmış ancak zamanında diplomasına kavuşmuş, annesinden hallice,  yok gibi diye aldığı ancak gün aşırı kaçıveren külotlu çorapların müdavimi.

Yok gibi çoraplar vardır, kadınlar iyi bilir. Yok gibidirler ve sadece dikkatle bakanlar ve çorabı giyen kişiler aslında ortada bir çorap olduğunu bilirler. Deniz de biliyor ama yokmuş gibi geziyor ortalıkta. Deniz bu taktiği seviyor, acılarını da yok gibi ambalajlıyor, adaletsizliği, eşitsizliği, sevgisizliği hep yokmuş gibi paketliyor. Takıyor yüzüne bir gülücük, anla anlayabilirsen!

Nereden çıktı şimdi bu Deniz demeyin. Çevrenize bakın, her yer Deniz kaynıyor.

Deniz işe gidiyor, eve geliyor, iki arada markete uğrayıp her seferinde aynı şeyleri alıyor. Deniz’in elleri kolları alışkanlıklarla dolu. Torbaların içindekilerin dolapta yerleri hazır, dolmasını bekliyor. Deniz yok gibi olan monotonluğuna sarılmış, hayata renk katacak 12 altın kuralı okuyor. Renk katacak başka seçenekler var da, yok gibi kanıyor.

13. kuralı düşünmüyor, belki vardır da demiyor,

Şöylece yaşıyor işte;

Korkmuyormuş gibi, üzülmemiş gibi, mutsuz değilmiş gibi, her an pozitifmiş gibi, haksızlığa uğramamış gibi, bu dünyada kendi başına gelmedikçe hiçbir kötülük yokmuş gibi..

Her neyse,

Hakikatten bizim Deniz’in hali ne olacak?

Canını sıkan her ne ise yok gibi davranmaya devam mı edecek?

Her şey yok gibi mi kalacak?

Yok gibi davranılan her şeyin varlığını bir tek yaşayan mı bilecek?

Yazan : Tuğçe Güçnar Kengil | E-Koc

Hakkında Tuğçe GÜÇNAR KENGİL

Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü tamamladıktan sonra kariyerimde İşe Alım ve Kariyer Yönetimi alanına yöneldim. İnsanlarda hem işe alım süreçlerinde hem kariyer gelişim serüvenlerinde gördüğüm içsel sorgulama ve sürekli arayış halleri beni koçluk alanına yöneltti. Para kazanırken de mutlu olunabilmeli diye düşünürken kendimi Sola Unitas Akademi’de buldum. Koçluk eğitimlerine başlayarak Yaşam, Öğrenci ve İlişki Koçluğu alanlarındaki eğitim ve çalışmalarıma halen devam etmekteyim. “Sen değiş dünya değişsin” inancıyla oluşturduğum blog sayfamda insana dair yazılarımı paylaşmanın yanı sıra henüz basılmamış bir kitabım ve tasarı aşamasında yazılmayı bekleyen 2. kitabımın heyecanıyla yaşamaya devam ediyorum.