Anasayfa / Zihinsel İzolasyon
Negatif Enerjiden Kurtulun
Zihninizi olumsuz ve gereksiz her şeyden izole edin. Sevdiklerinizle, sevdiğiniz şeylerle ilgilenin. Odağınızı bunlar üzerinde tutun. Tutun ki, güçlü kalın.

Zihinsel İzolasyon

Karantina günleri devam ediyor ve evde zaman geçirdikçe farkettim ki, fiziksel olarak izolasyondayız ama biraz da zihinsel olarak izole olmalıyız. Neden mi? Haberler, sosyal medya, olumsuz duyumlar bizi çok kötü etkiliyor. Gelecekle ilgili hayallerimizi, umutlarımızı baltalıyor. Şahsen bende bu etkileri yaptı. Bu yüzden tıpkı eski günlerdeki gibi kendi iç dünyama odaklanıp oraları temizlemeye ve biraz pozitif olmaya çalışacağım.

YANLIŞ ARKADAŞ SEÇİMİ

Bunun için önce sosyal medya hesaplarımda bazı temizlikler yapıyorum. Mesela paylaşımlarını beğenmediğim, yanlış bulduğum, sinir bozan veya boş şeylerle uğraşan insanları ayıklıyorum. Bana bir şey katmayan herkesten uzaklaşmaya çalışıyorum. Herkes kendi fikrini paylaşmakta veya istediği boş işle uğraşmakta özgür ama ben maruz kalmak zorunda değilim :) Bunu geç de olsa anladım.

Bunun dışında hiç tanımadığım insanların çağdışı yorumlarını, menfaatçi ve taraflı paylaşımlarını görmek de beni sinirlendiriyor, aynı zamanda üzüyor. Acaba kendime neden bu eziyeti yapıyormuşum diye düşünmeye başladım. Çok sevdiğim bir büyüğüm olan Özlem Hatipoğlu ile sohbet ederken, insanların körlüklerine ne kadar üzüldüğümü anlatıyordum ve bana ”Sana ne?” dedi :) Evet çok mantıklı bir yaklaşım, bana ne? Kim ne düşünmek istiyorsa düşünsün ve yapsın. Kimseyi doğru yola çekmek zorunda değilim. Evet insanların bu kötülük akan zihin yapıları hepimizi etkiliyor ancak bazen yapacak hiçbir şeyimiz yoktur. Böyle durumlarda kendi içimize dönmek en doğrusu olacaktır.

Bunun dışında neler yapmaya karar verdim?Mesela birkaç haftadır, şu an okuduğunuz yazı gibi yazılar yazıyorum. Birkaç senedir iş hayatı ve diğer bahaneler yüzünden bu işlerle uğraşmıyordum. Şimdi oturup yazacak zamanım var. Bu çok sevdiğim bir şey. Hatta hayatta en sevdiğim şey diyebilirim. Yine sevdiğim bir başka şey, meditasyon ve ruhsal çalışmalar yapmak. Yukarıda saydığım sebeplerden bunlara da ara vermiştim. Evde geçirdiğimiz bu günler, benim açımdan büyük fırsat. İşe gidip gelmek, arkadaşlarla sosyalleşmek, aile ile ilgilenmek derken kendimle başbaşa kalacak vakti bulamıyordum. Şimdi tam zamanı!

NEGATİF ENERJİDEN UZAKLAŞMAK

Birkaç haftadır maruz kaldığımız korku enerjisinden uzaklaşmak yapacağımız en doğru şey. Siz de bu enerjilerden kendinizi sıyırmalısınız. Sevdiğiniz şeyleri yaparak gereksiz haberlerden kendinizi uzak tutun. Sosyal medya haber almak için bir nimet olmakla beraber, bir korku ve endişe kumkuması aynı zamanda. Bir çok yalan haber dönüp duruyor. Cep telefonlarımızdaki gruplarda yalan yanlış ses kayıtları, kimin yazdığı belli olmayan uyarılar dolaşıyor. Ne kadar çok kişi paylaşırsa o kadar çok korku yayılıyor. Ve korku bizim baş düşmanımız olan bir duygu. Korku bizi hasta eder. Endişe içimizi kemirir. Aksi gibi de, korktuğumuz şey başımıza gelir. Çekim yasasının güçlü mıknatısı korku bizi ele geçirdiğinde, zihnimizde tilkiler dolaşır durur. Hele hele eve kapandığımız şu dönemde, dikkatimizi dağıtacak çok fazla şey yapamıyorken bir de korkuya kapılırsak vay halimize!

Aslında korkunun en iyi ilacı onun içinden geçmektir ama şimdilik kendimizi ondan uzak tutmak yeterli olacaktır. Bu virüsle işimiz bittiğinde, korkularımızla yüzleşecek gücümüz de olacak. Şimdi yapacağımız şey ise kendimizi güçlendirmek. Bu dönemde hayallerimizi, umutlarımızı, ruh ve beden sağlığımızı güçlendirmeye çalışmalıyız. Bunun için de, negatiften uzak durmak ve bizi mutlu edecek şeyler yapmak en güzeli bence. Çünkü evlerimizden dışarı çıktığımızda yaşamamız gereken uzun bir hayat bizi bekliyor olacak :)

O halde zihinlerimizi de, bedenlerimiz gibi hastalıklı virüslerden uzak tutuyoruz ve zihnimize vitamin olacak şeyler yapıyoruz. Sizi neşelendiren, geliştiren ve düşündüren ne varsa yapmaya çalışın. Zihninizi olumsuz ve gereksiz her şeyden izole edin. Sevdiklerinizle, sevdiğiniz şeylerle ilgilenin. Odağınızı bunlar üzerinde tutun. Tutun ki, güçlü kalın. Tutun ki, mutlu kalın. Tutun ki, yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğimiz zaman tüm bu yaşadıklarımız bize bir şeyler katmış olsun. Çoğunluk asla değişmecek olsa da, biz değişebiliriz ve gelişebiliriz. Ve değişim bir kişi ile başlar! Aydınlık, cesur, özgür günlere…

Yazan ve Kaynak : Aslı Ece Özdoğan, kendinigelistir.com

Hakkında Aslı Ece ÖZDOĞAN

Aslen Maliye mezunu bir bankacı olmakla beraber yaklaşık 4 yıldır #kişiselgelişim ile ilgili yazılar yazmakta ve paylaşmaktayım. Yazı yazmaya, hiç sevemediğim işim bankacılıktan 5 sene sonunda istifa ettikten sonra başladım. Ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Senelerdir okuduğum sayısız kitap ve yaptığım onca araştırma sonucunda çok şey öğrendim. Şimdi fikirlerimi, duygularımı ve yaşadıklarımı sizlerle farklı bir platformda paylaşmaktan dolayı çok mutluyum...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.