Anasayfa / İnsan İlişkileri / “Zor” iş arkadaşlarıyla nasıl başa çıkılır?

“Zor” iş arkadaşlarıyla nasıl başa çıkılır?

Yeni işe başladınız. Çevreye ve iş arkadaşlarınıza alışmaya çalışıyorsunuz ya da uzun zamandır aynı iş yerinde çalışıyorsunuz. İş arkadaşlarınızla ve patronunuzla iyi ilişkiler kurdunuz. Ama yolunda gitmeyen bir şeyler var. Karşı masada oturan iş arkadaşınız bir süredir size kötü bakışlar fırlatıyor. Yanınızdan geçerken size çarpıyor ve özür dilemiyor. Sabahları “Günaydın”, akşamları “İyi akşamlar” demiyor. Diğer iş arkadaşlarınızla konuşmaya yeltendiğinizde sözünüzü kesip onlarla konuşmaya başlıyor. Size daha önce yaptığınız işlerle ilgili sorular soruyor ancak cevaplarınızı doğru düzgün dinlemiyor. Dinlediği zamanlarda da sizi ve yaptıklarınızı ya küçümsüyor ya da kendisinin aynı şeyleri çok daha iyi yapacağını söyleyerek sizi eleştiriyor.

Tarzı mı öyle, size özel mi…

Önceleri, onun karakterinin böyle olduğuna, size yönelik bir şeylerin olmadığına inanıyorsunuz. Ancak zamanla size yönelik bu kötü hareketleri artıyor. Hevesinizin kırıldığını hissediyorsunuz, sabahları o insan aklınıza geliyor ve sırf onunla karşılaşmamak için işe gitmek istemiyorsunuz. Ofiste huzursuz ve korkak şekilde çalıştığınızdan performansınız düşüyor, eğer yeniyseniz daha ilk günlerden kötü bir çalışan izlenimi veriyorsunuz. Daha önce böyle bir olay yaşamış, şu anda yaşıyor ya da gelecekte yaşayacak olabilirsiniz. Çünkü zor insanlar, hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında bulunurlar.

“Zor” diye tanımlanan insanlar genel olarak çevrelerindeki herkese kötü davranıyorlarsa onlarla başa çıkmak daha kolay olacaktır. Çünkü onların davranışları belli bir kişiyi hedef almamaktadır, yapıları gereği bu şekilde davranırlar. Bu yüzden onların bu kötü özelliğini törpülemek daha kolay olacaktır. Ancak bu zor insan, tavırlarıyla sadece sizi hedefliyor ve sizin yaptıklarınızı küçümser nitelikte hareket ediyor ise onlarla mücadele etmeniz zor olacaktır. Böyle bir durumda;

Önce kendinizi değerlendirin

İşe kendi davranışlarınızı gözden geçirerek başlayın. Problemi yaratan gerçekten karşınızdaki kişi mi yoksa siz mi aşırı tepki veriyorsunuz? Aynı tip insanlarla anlaşmada hep problem yaşıyor musunuz? Hassas olduğunuz noktalar mı var? İş ilişkilerinizdeki problemleri çözerken sorunun karşı tarafta olduğundan emin olmalısınız.

zor iş arkadaşları

Yaşadıklarınızı güvenilir bir arkadaşınızla paylaşın. Böyle durumlarda tarafsız, üçüncü bir kişinin yorumları işinize yarayacak, gerçekleri daha iyi görmemizi sağlayacaktır. Problem yaşadığınız kişiyle özel olarak konuşun. Konuşarak birçok sorun çözülebilir, yeter ki konuşma üslubunuza ve verdiğiniz mesaja dikkat edin. Konuşma sırasında sadece karşı tarafı suçlayan bir tavır sergilemeyin. Uyumlu olmaya ve karşınızdakini de dikkatlice dinlemeye özen gösterin. Mücadele yöntemlerini denedikten, karşınızdaki zor insanla anlaşmaya çalıştıktan sonra yine de aranızdaki sorunlar devam ediyorsa bu insanla iletişiminizi sınırlayın. İşinizin gerekliliklerini ihmal etmemek şartıyla bu kişiyle mümkün olduğu kadar az beraber olmaya, az diyalog kurmaya özen gösterin.

Zor insanların davranışlarını hemen kişisel olarak almayın. Bu zor insanların davranışları karakterlerinin bir parçası olabilir. Bu yüzden çevrelerindeki herkese kötü davranışlar sergiliyor olabilirler. Zor insanların tavırlarının sadece size yönelik olduğundan emin olduğunuzda harekete geçin.

Onları değiştirmeye çalışmayın

Bu kişilere onların silahıyla yani saldırganlıkla karşılık vermeye çalışmayın. Çünkü siz bir amatörsünüz, onlarsa bir yaşam boyu böyle davranıp buna alışmışlar. Alışık olmadığınız bir tavırla başarıya ulaşamazsınız. Kendiniz olmayı deneyin.

Taviz vermeyin; çünkü ne kadar taviz verirseniz verin, zor insanlar her zaman daha çok isterler. Onları değiştirmeye çalışmayın, başaramazsınız. Sadece onlara karşı davranışlarınızı gözden geçirip biraz değiştirerek iş yerinde huzuru yakalayabilirsiniz. Bunu yaparken sağlam özgüveniniz, kendinize ve işinize olan inancınız işinizi daha da kolaylaştıracak, sorunların çözümünde size yardımcı olacaktır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

5 yorum

  1. Süpper sayfa bu tebrikler.
    benim basima geldi. birkere zor insanin yaninda calismak zorunda kaldim. hakaretler ve azarlamalar büyükdü. almandi, yasliydi, cete gibiydiler. kendilerine iyiydiler ama ben susdum sabir etdim. depresiona girdim. arada bi gelirdi sohbet eder gene alevlenirdi. bu deli dedim. onu görmezden geldim, bu cok yaradi. herhalde mutsuz hayati oldugundan öyleydi.

  2. Sayfanızda böyle konulara yer verdiğiniz için şimdiden tşk ederim.benimde şuanda yaşadığım durum çok kötü.müdürümle aram bozuk ve benim hatam değil tamamen kendi psikolojisi ile alakalı aynı bana yaptıklarını başka iş arkadaşımada yapıyo üstelik ağır hitamlarla ve kırıcı olarak ne yapcağımızı bilmiyoruz artık işe bile gitmek istemiyorum onun yüzünü görmeye bile tahammül edemiyorum artık off yaa ne yapıcam ben ayaklarım geri geri gidiyo o olmasa hayat çok daha güzel ama maleseff çalışmak zorundayımmm :(((((((((((((((((((((((((((

  3. Belki faydası olur

  4. Teşekkürler yazınız için..

  5. meraba ismim arzu ben bir tekstil üzerine olan magazada çalışıyorum aynı zamanda girdigim arkadaş benden 6 yaş küçük kasayı ve magazayla ılgili proplemleri ona ögrettiler acıkcası başta ben sorumlukluk almak istemedigim için sokulmadım ama sora bu arkadaş başımıza patron kesildi ve herşeyi bilen oldu ama bu arada bir huyu var herşeyi inkar ediyor önce o atlıyor kasada para eksik olsun ben görmedım masraf parası eksik olsun ben ellemedim müşteriye ürün ayırıyosun alıp yerine koyuyor bu ayrılmış ürün diyosun bana sölemedin deyip ya satıyor yada yerine kaldırıyor artık bıktım onun bu davranışlarından bide sen haklıyken seni haksız duruma düşürmesi artık tahammül sınırında peki ben nasıl davranırsam aşabilirim bu konuyu :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.