Anladım!

Bir yerlere gidip, kafamı şiirlere gömmeyi öyle seviyorum ki… Oradan oraya savuruyor içindeki çocuğu. Hayatın içinde olmazsa olmazlarınızdan olmalı şiirler ya da sizi anlatan satırlar. Uğur ARSLAN’ın Vatan Sağolsun adını koyduğu yeni bir çocuğu (albümü) oldu. Geçmişte de bir parçasını koyduğum videosu öylesine çok takdir topladı ki, e-postalar ile bu konulara arada sırada değinmem çok istendi. Ama tadında bırakmayı hep sevdim, öyle de yapmaya devam edeceğim. Tekrar başa dönüyorum. Şiir dedim… Uğur ARSLAN dedim… Kendimi bulmak(!) dedim… VE son albümündeki o şiiri yazmadan, sizlere de bu zevki tattırmadan es geçemeyeceğim. Beni alıp, götürdü… Sizi de götürecektir.

Binmediğim hiçbir otobüs, beklemediğim hiçbir durak kalmadı bu şehirde.
Gittikçe azalıyor hayat!
Yıkık bir duvar kadar bile pişman değilsin benden gittiğine.
Beni hep bulmamak için aradın!
Yanılgımdın!
Yandığımdın!
Ben neyi erken yaşadıysam hep ona geç kaldım!

Ben kapıyı hiç kendi anahtarımla açmazdım ki?
O zaman anladım gittiğini…
Evin kapısı soğuk bir duvar, mevsim sonbahar!
O zaman anladım gittiğini…
Taşkaldırımdan on yedi adım atıp, köşeyi dönüp çektiğini!
Bir dönüm tütün paket paket ciğerlerimde!
O bile yetmedi…
Tan vaktiyle tanıştığımda anladım gittiğini…
Gece ile atıştığımda,
Hüznü dirhem dirhem atıştırdığımda,
Koca evde sıkıştığımda anladım gittiğini!

Anladım senin bana döneceğin yok!
Perişan halimi göreceğin yok!

Evin kapısını tam on yedi kez kendim açtım!
On yedi defa kapı komşuma “daha gelmedi” dedim.
Onbin defa kendime “O gelecek!” dedim.
“Gitti” demedim, diyemedim!
On yedi mevsim de beklerim, on yedi ömür de tüketirim.
Ben geldim demen için on yedi yanımı veririm.
Ama bilirim gelmeyeceksin, aramayacaksın, sormayacaksın…
Peki bir ömür böyle nasıl yaşayacaksın?

Ne unutacak kadar nefret ettin?
Ne de hatırlayacak kadar sevdin beni!
İçimde öldürülecek bir anı bile bulamayan iki yarım kaldık!
Tamamlayamadık BİZİ!
Ne yani?
Gözleri SANA BENZEYEN bir KIZIMIZ olmayacak mi şimdi?
Başkalarımı sevecek seni?
Başkalarımı tutacak ellerini?
Al geri veriyorum yanlış kapılara vurduğun kilitleri!
İçimin mavisi senin okyanusundandı halbuki…
-Nakarat-

Ağladım çare olmadı haykırdım olmadı.
El açtım dualar ettim kabul olmadı.
Seni sevip sensiz yaşamakmış benim kaderim…

Anladım senin bana döneceğin yok.
Perişan halimi göreceğin yok.

Kaynak : Uğur ARSLAN – Vatan Sağolsun
Derleme : Özgür ŞAHİN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

17 yorum

 1. Hayat iyimserdir bir zaman, en imkansızı çıkarıp koyar avuçlarına. O çok istediğin aşk, keşke dediğin çılgınlık ya da sendeki adı herneyse zincirlerinden kurtulup seninle buluşmuştur artık. Yapacak tek bir şey kalmıştır artık.
  “Sadece mutlu olmak…” Boşuna geçirdiğini düşündüğün zamanlar geride kalmıştır artık.

  Yaşarsın onunla, doyasıya ve aldırış etmeden hiçbir olumsuzluğa. Yaşarsın, çünkü yaşamak; işte budur dersin. Şimdi bir başka dolar içine hayat. Her nefes alıp verişinde binlerce kalp çarpar ve binlerce sevgi tanecigi dolaşır içinde.

  Hiç olmadığın kadar güçlü hissedersin kendini, hiç olmadığın kadar çalışkan, olmadığın kadar enerji dolusundur. Birilerinin sana bu hayatı anlatmasına gerek yoktur artık; sana yolunu tarif etmelerine gerek yoktur… Kaybolduğun yerlerden çıkıp gelmişsindir kendine. Bu; aşkın yüreğine dokunuşudur işte.

  Aşk ilk kez kimin elleriyle dokunmuşsa sana, kimin yüreğinden akmışsa yüreğine, işte yanlızca odur sevgili.

  Bir daha ne bir başkası dokunabilir oraya ne de o yürek bir başkasına izin verebilir.

  İşte tüm bu iyimserliklerin, başarıların ve bu dokunuşun seni hiç olmadığın biri yapıp, hiç beklemediğin anda terkedişinden sonraki bocalama şeklini ve içinde dolaşan o sevgi taneciklerinin şimdi binlerce cevapsız soruya dönüştüğü o boşluktaki çırpınışının ve son bir umutla elini uzattığında tırnatlarınla çatlatığın duvarların çatlakları arasından dışarıya fırlayan parçalarıydı okuduğum bu şiir.

  Uğur Arslan, yani kısaca o oturaklı, o efendi şairimize ve bu şiirde kendini bulup, onu bizimle paylaşan Özgür Şahin’e tesekkür ederim.

  Serdar Osmanoğlu

 2. Tebrikler.
  Şiir kadar güzel bir site…

 3. Gercekten muhtesem bir yorum ve gercekten hayat cok kısa… Ne olursa olsun yasamaya deger!

 4. bu yazı insana kişisel geliştirmeden çok kişisel olgunlaştırmaya vesile oluyor be…Açıkçası böyle bir yazıyı(sesli şiiri)görmek beni hem şaşırttı hem de daha çok pür dikkat kesilmeme etken oldu…

  off ve off diyesim geldi bak yine…

  kabuklaşmış yaramı kaşıdın ekleyen sayın değerli dostum,al işte kanıyor, gel de durdur akan kanlarımı şimdi!

  çünkü ona benzeyen bir kızımız olmayacak! ben de biliyorum , daha doğrusu zor da olsa kabulleniyorum artık…
  neyse kapatayım daha doğrusu açmayayım bu ateşten kızgın yüreğimin sesini…

  not:bugun ayrılığımızın 2. haftası.ve ben sensizliğin ikinci asrındayım :( hala varsın içimde kokun burnumda…
  olsun bu bunları hüzün versin diye anımsamayacağım,senin gibi değerli biriyle zaman geçirdiğim için; yüreğimin bahtiyarlık noksanlığını gidermesi için içecem şerbetini…

 5. çok güzel bir yazı,beğendim !

  (yeterli herhalde yayınlanması için yorumumun !…)

 6. Bencede bende anladım artık ne olursa olsun herkes pozitif düşünmeli pozitif düşünmeye davet ediyorum sizi arkadaşlar….

 7. bilmiyorum bu sayfayı ne zaman açsam ve ne zaman bu şiiri dinlesem bi tuhaf oluyor içim,gerçekten bir insan böyle sevebilirmi böyle yanabilirmi sevgilinin ardından…

 8. Paylaşım için teşekkürler.

 9. Bir çıldırma haliydi aşk ve herkesin yaşamında çılgınca şeyler yapmaya ihtiyacı olduğu için aşık oluyorduk; O çılgınlık bize ne kazandırıyor, neyi tattırıyordu ki eksikliğini hissedip arıyor, çektireceklerini bile bile pek fazla kaçıp kurtulmaya çalışmıyorduk. HEPİMİZ BÖYLEYİZ BENCE…

 10. ne zaman bu şiiri dinlesem hep bulmamak için aradığım, hayatımın en büyük hatasını yaptıgım, şimdi pişmanlıktan öldüğüm insan geliyo aklıma.. bu şirin adı anladım degil benim için.. evet ne unutucak kadar nefret etim, ne de hatırlayacak kadar sevdim.. anladım degil bu şiirin adı bende.. biraz fazla özel oldu biliyorum ama.. öyle işteeee..:)

 11. maalesef anlayan biri daha

  Ya birgün böyle bir başlığın,bu buğusunda boğulanların nuhun gemisi ahalisini aratan bir mevzuya yorum getireceğim aklıma hayalime gelmezdi..:(
  amma ve lakin olmaz olmaz deme olmaz olmaz! uyarısı bu bünyenin parçası oldu artık!ve hem bir iki arkadaşın yorumunu okuyup hemde bu şiiri dinlerken sessiz çığlıklara boğuldum..Hemde hiç olmayacak bir ortamdayken tutamadım kendimi:(hiç olmayacak şeylere gebe kaldım artık!inanılasıdeğildi ama oluyormuşdemek(hoş amalardan sonraki cümlelerin hepsi fuzulidir benim için:))
  Neyse açma kutuyu söyletme kötüyü demişler!sustum konuşmayacağım…o vurgun etkisi yaratan nakaratı tekrar etmeye takatim bile yok..
  Paylaşım için teşekkürler..Uğur Arslan da çok fena nefes olmuş o duygulara yaa tüketti…:)

 12. Bir şey sorcam bende üye oldum bu siteye ama bana mail gelmeden giremiyorum.bir hafta oldu hala mail de gelmedi ne yapmam gerekiyor

 13. çooooook güzel diyemiyorum mükemmellll:)

 14. çok güzel..birgün sende anladım dıyıp üzüleceksın ama neye yararkı..bu söz benı kelımenın tek anlamıyla yıktı..gözlerı sana benzeyen bir kızımız olmayacakmı ben senı sevmekten başka naptımkıı benden gideli 1 yıl oldu acısı halen içimde off off…

 15. bazen gerçekten anlamak gerekiyor. zamanınız dolmadan, canınız henüz o kadar da çok acımadan bir kenara çekilmeyi bilmek gerekiyor. şayet bilmiyorsanız, ne yazık ki acı çekerek öğreneceksiniz.

  duygusal olmayı hiç sevmem. yıkılır, ağlar, zırlar ama bir süre sonra ayaklarınızın üstüne kalkmayı başarmalısınız. yeniden sevmek içinizden gelmez belki (bir süre) ama yeniden yaşamalısınız. daha güçlü ve sağlam.

 16. Kimseye doğruyu söylememem gerektiğini bugün daha iyi anladım. . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.