Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kadınlar
  3. Ben bunu adam ederim!

Ben bunu adam ederim!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
9 0
insanlari degistirmeye calismak

Bir ilişkimiz var, sevgilimiz veya kocamız. Ama doyumlu değiliz. Bir şeylerin değişmesi lazım. Karşımızdaki erkek hödük, anlayışsız. Sıfatları siz bulun. Mutlu değiliz bu adamla. Doyumlu da değiliz. Ama korkuyoruz ya hani, yalnız kalmaktan. Ah, hem de öylesine korkuyorum ki yalnız kalmaktan. İlişkiyi bitiremiyorum. Bitirmiyorum. Gitmiyorum. Orada öylece duruyorum. Ben bunu adam ederim diyorum. Sevgimle adam ederim. Alttan alayım. Şöyle mutlu edeyim, yemeğini yapayım, yatakta tatmin edeyim ki, o da değişsin. Sürekli değişmesini bekliyorum. Başka bir erkek olmasını. Bana çiçek almasını. Beni sevgi sözcüklerine boğmasını. Evine bağlanmasını. Başka bir kadın girdiyse aramıza, affediyorum, hala pohpohluyorum onu, yeter ki yanımda kalsın diye. Veya sürekli bir dırdır peşindeyim. Sen şöylesin. Sen böylesin. Yeter artık. Bunu böyle yap. Şunu şöyle yapmalısın. Adamı şekillendirme peşindeyim. Onu olduğu gibi beğenmiyorum. Kabul etmiyorum. İstiyorum ki, değişsin ve ben mutlu olayım. Çünkü ben ancak o değişince mutlu olacağım.

Kimse bizi değiştirebiliyor mu? Değiştiğimizi zannetsek de, biz istemediğimiz sürece, kalıplara girdiğimiz sürece, o içimizdeki kadın o kalıbı kabul ediyor mu? Biz ancak kendimiz karar verip değişiyoruz. Kimse biz istemediğimiz sürece bizi değiştiremiyor. Madalyonun diğer yüzünde de bizim de kimseyi istemediği sürece değiştiremeyeceğimiz yatıyor, buna muktedir olmadığımız. Ama yıllardır kadınlar olarak, adamları “adam” etmeye çalışıyoruz, değiştirmeye çabalıyoruz. Onlar değişmediği için de mutsuzluğumuzun kaynağı olarak onları belliyoruz, onları suçluyoruz, onlara bağlıyoruz. “Erkek değil mi işte, nolcak?

insanlari degistirmeye calismak

Karşımızdaki insan diyelim değişti, sizce gerçekten değişti mi, yoksa sadece bizim beklentimiz doğrultusunda mı hareket etmeye başladı? Peki bu nereye kadar devam eder sizce? Özden değişim olmadığı sürece, eğreti davranışlar sergileyen birisi, mutlaka bir gün patlamaz mı? Kendi öz benliğine aykırı davranıyor bir kere. Gün gelir, içinizdeki ses, Evren, Tanrı, adını siz koyun, size özünüze dönmek için bir işaret verir. Siz de yeter artık dersiniz ve özünüze dönersiniz. Yani değiştiğini sandığınız adam, aslında değişmemiş, sadece ilişkide kalma uğruna ödünler vermiştir. Tekrar başa dönersiniz..

Kimseyi sevgimizle adam edemeyiz. Adam ettiğimizi sanabiliriz, ama ancak geçici bir süre için olur bu belki. Sen istediğin için değişen birisi, gün gelir başkası istediği için de başka biri haline dönebilir. Hiçbirimizin bir başkasını değiştirme gücü yok.

Değiştirebileceğimiz tek şey, kendimiziz. Mutlu değilsek, doyumlu değilsek hayatımızdan, o istediğimiz doyuma ancak kendimizi değiştirerek ulaşabiliriz. Ne olmak, kim olmak istiyorsak, o yolda hareket ederek. Hem de yarın değil, şimdi. Ertelemeden..

Yazan : Esra Paça / Mobius Danışmanlık

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar