Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Cesaret ve Cesur Olmak için Musk’tan 3 Kural
Genel

Cesaret ve Cesur Olmak için Musk’tan 3 Kural

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
22 0
Cesur Olmak için 3 Kural

Cesaret ve cesur olmak üzerine konuşuyorsak Musk son zamanların en büyük örneklerinden birisi olabilir. Elon Musk, 21. yüzyılın en heyecan verici otomobil şirketini (Tesla) kurmuş ve uzay yolculuğunu gerçeğe dönüştürme hayaliyle her zaman büyük düşünmekten zevk alan bir girişimci. Musk, en az beş farklı sektörde (ödemeler, arabalar, uzay, taşımacılık ve piller) başarısız olmuş olsa da, risk alma konusundaki cesareti, onu dünyanın en büyük sorunlarıyla baş eden girişimcilerden ayırıyor. Ve bugün onu dünyanın en zengin insanı yapıyor.

Cesaretin Kaynağı ne?

Elon Musk’ın, bunun için uyguladığı 3 basit kural var:

Cesur Olmak için Elon Musk’tan 3 Kural

Cesur olmak için Musk bu 3 kuralı hiç es geçmemiş.

1- Risk almak konusunda alacağınız en riskli karar: Risk almamaktır. Başarısızlıklarla mücadele etme konusunda kendinizi geliştirdiğiniz sürece, belirsizliklerle dolu bu dünyada risk almaktan korkmanıza gerek yok. Elon Musk, bunu yapabilmek için farklı düşünmeniz gerektiğinin bir göstergesi. Güney Avustralya’nın enerji ağını düzeltebilmek için kendine 100 günlük bir zaman belirledi ve herkesin bundan ücretsiz yararlanabileceğini söyledi. Harekete geçmek ve hızlanmak için bir tarih sınırı belirlemek iyi bir yoldur. Bugün yeni fikrinizle ilgili kendinize sözler vermek için ne kadar cesursunuz?

2- Başarısızlıkta öncü olun. Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un “Meditasyonlar” kitabı, girişimciler arasında oldukça popüler olan kitaplardan biri. Bu kitabın temelinde yatan düşünce ise şudur: “Zihninizi kontrol edebilme gücüne sahipsiniz, dışsal olayları kontrol edemezsiniz. Bunun farkında olursanız güçlü hissedeceksiniz.” Bunu hayatına ilk uygulayan kişi muhtemelen Elon Musk olmuştur. Engelleri aşmak, inandığı şey uğruna savaşmak ve vazgeçmemek konusunda başarılı bir örnek. Bunun temelinde, alçakgönüllülük yatıyor. Hata yapmak, başarısız olmak sizi değersiz yapmaz. CNN’e verdiği röportajda, şu cümlelerle kendini açıklıyor:

[box type=”info” ]Tesla ve SpaceX’i kurarken, ikisinde de başarılı olma şansımın %50’den az olduğunu düşünüyordum. Sanırım başaracağıma ikna oldum. Şöyle düşünüyordum: ‘Muhtemelen işe yaramayacak ama işe yararsa, sonuçları çok önemli olacak bu yüzden denemeye değer.[/box]

Cesaret için Viking Kuralı
Cesaret için Viking Kuralı

3- Viking ruhunu benimseyin. Elon Musk, başarısızlıklarını sistematik bir şekilde hızlanmak için kullanır. Yalnızca sözlerinde değil, gerçekleştirdiği eylemlerinde de cesurdur. “Birazcık başarısız olma ihtimali için bir şeyler yapmaktan korkmamalıyız. Atalarımız böyle düşünseydi, Amerika Birleşik Devletleri olmazdı.” diyor Musk.

Günümüzün K2’ye tırmanan ya da kuzey kutbuna ulaşan kaşifler gibi, Musk da, Finlilerin “Sisu” olarak adlandırdığı, “aşırı güçlük karşısında olağanüstü kararlılık ve direnme yeteneği”ne sahiptir. Bilinmeyenin içine atlamak ve belirsizliği kucaklamak “sisu” gerektirir. Girişimciler, sisu’larını geliştirdikleri zaman, yüksek umut seviyesi (kendine sarsılmaz derecede inanmak), iyimserlik (iyi şeylerin olmasını beklemek), azim (amaca bağlılık ve kolay pes etmemek) ve esnekliğe (engellere uyum sağlamak ve çabuk toparlanmak) sahip olurlar.

Sonraki adımlar…

Kendinizi nasıl bir geleceğe hazırlamayı düşünüyorsunuz? Kapıyı çekip bilinmezliğe atlamak kolay değildir, en büyük mücadeleleriniz için, en cesur halinizi takının. Hepimiz, tanıdık bir çevrede kalmaya ve denemeden yenilgiyi kabul etmeye alışmışız. Kaç kere, oyunu değiştirebilecek bir fikri bir kenara atıp yok olmaya terk ettiniz? Fikrinizi attığınız o kenara “pişmanlık alanı” denir. Elon Musk gibi, siz de cesur olmalısınız ve unutmamalısınız ki, hayatınızda yeni bir şeyler denemenin bedeli, asla, deneseydiniz elde edeceğiniz sonuçları bilememek kadar üzücü olmayacaktır.

Kaynak ve Yazan : inc, Elif Özçakmak

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar