Anasayfa / Başarı Yazıları / Çocukken Yapıp, Büyüdükçe Yapamadıklarımız

Çocukken Yapıp, Büyüdükçe Yapamadıklarımız

Hayata karşı bakış açımız çocukken daha farklıdır. Etrafımızda dönen her şeyin ne olduğunu anlayabilmek için sürekli sorup, sorgularız. Teknolojik aletleri, oyuncakları parçalarız.. Didik didik ederiz. Aklımızda en ufacık bit yeniği olmadan yer, mekan ve zaman sorgulamadan arkadaşlıklar kurarız. Ayakkabılarımızı çıkartır, eteklerimizle oynarız; kim ne diyecek endişesi yaşamayız. İçimizden geldiği gibi güler ya da ağlarız. Herkese o kadar çok güveniriz ki, ailelerimiz, akrabalarımız ve öğretmenlerimiz bizleri uyarır hale gelir. Hayal gücümüz sınır tanımaz, hayali kahramanlar yaratır, sihirlere inanırız. Durmadan zıplamaya çalışır, yerimizde duramayız… Aslında yalnızca anın tadını çıkartırız.

Ancak büyüdükçe bir şeyler değişmeye başlar. Aile ve yaşanılan çevreye göre değişiklik gösterse de çoğu zaman sorgulamayı ve araştırmayı bırakırız; kimselere güvenilmemesi gerektiğine inanır, olan biteni içimizde yaşarız. Kendimizi koruyalım derken, hayatın tadını kaçırmaya başlarız. Ve artık anı yaşamak nasıl olur bir türlü anlayamayız.

çocukluk ve büyümek

Küçükken yapıp zaman ilerledikçe yapmadıklarınızı düşünün! Liste az mı yoksa kabarık mı?

İşte çocukken yapıp büyüdükçe yapmadıklarımızdan bazıları :

  1. Olan biten her şeyi sorgulamak
  2. Tüm elektronik eşyaları kurcalamak
  3. Hayal kurmak
  4. Saf arkadaşlıklar edinmek
  5. Kim ne demiş umursamamak
  6. İnsanlara ve etrafa güvenmek
  7. Hiçbir amaç olmadan zıplamak

Acı tatlı nasıl bir çocukluk yaşamış olursak olalım, aile ya da toplum baskıları bizi duraksatmış da olsa, her şeyi değiştirmek yalnızca bizim elimizde!

Eğer enerjinizin düştüğünü düşünüyorsanız, kendinize ilgi alanları yaratın; merak ettiğiniz konuları araştırın, keşfedin. Hayalleriniz olmalı, hayal kurmaktan ve umut etmekten korkmayın. Kim, ne der diye düşünmeden önce kendinizi düşünün. Herkese değil elbette ama insanlara güvenmeyi deneyin, arkadaşlıklarınızı çıkar üzerine kurmayın, dürüst ve güzel dostluklarınız olsun. Ve kendinizi iyi hissetmek isterseniz zıplayın! Zıplamak hem enerjinizi yerine getirir, hem de sizi mutlu eder; deneyin ve görün.

Yaşam enerjinizin yükseldiği, çocukken olduğunuzdan daha da enerjik ve mutlu olduğunuz zamanlar olsun!

Yazan : Ceyda Anıl

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.