Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Motive Olmak
  3. Daha anlamlı bir hayat için…

Daha anlamlı bir hayat için…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
52 1
cocuklar

Hayatımıza anlam katmanın pek çok yolu bulunuyor. Ancak bu yolların ortak noktası sadece kendi hayatımızı güzelleştirmenin peşine düşmenin yetersiz olması. Yaşadığınız dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek sizin elinizde. Nasıl mı? İşte bir toplum gönüllüsünden hayatınızı daha anlamlı kılacak tavsiyeler… Hem daha iyi bir dünyada yaşamak hem de kendinizi mutlu etmek aslında çok kolay. Sadece bir başkasına yardım etmek bunun için yeterli. Bir sivil toplum gönüllüsü olan Özlem Güsar hayatınızı nasıl daha anlamlı kılabileceğinizi yazdı.

TEMA’yı kuran Hayrettin Karaca; Buğday Derneği’ni hayata geçiren ve ne yazık ki artık aramızda olmayan güzel insan Victor Anaias; TEGV, TOG, Sen de Gel, ORAV gibi farklı vakıflarda canla başla çalışan ve Türkiye’de STK (Sivil Toplum Kuruluşu) denince ilk akla gelen isimlerden İbrahim Betil gibi hayatını daha güzeli yaratmaya adamış insanlar olmasa daha berbat bir dünyada yaşıyorduk.

Çevrenize baktığınızda çoğu güzel işin STK’lar tarafından yapıldığını göreceksiniz. Yaşadığımız hayatı düzeltmek için bazen kendimiz de bir şeyler katmalıyız. Bir sivil toplum örgütünde çalışmak emin olun tahmin ettiğinizden daha kolay ve çok ama çok keyif verici…

Siz de bir şeyler yapmak istiyorsanız tavsiyem size en yakın gelen konuyu seçmeniz olacaktır. Konunun ne olduğu hiç fark etmez: çevrenin korunması, çocuk tacizi, anne-çocuk sağlığı, sanat ve fikir haklarının korunması, LGBT özgürlük, işçi ölümlerinin azaltılması, engellilerin yaşam kalitelerinin artırılması gibi yüzlerce farklı konu var. Durun bir düşünün, sizce de her konuda daha fazla çabaya, daha fazla emeğe ihtiyaç yok mu?

İkinci tavsiyem yaptıklarınızın sonucunu hızla görebilmek ve keyif alabilmek için oluşumunu tamamlamış ve işleyen bir yapının içine girmeniz olacak. Tabii ki şeffaf bir STK seçin.

cocuklar

Azıcık zamanınızı bile ayırarak yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki, şaşarsınız. Hiç korkmayın en sevdiğiniz diziyi izlemeye, Bodrum tatillerine, kız kıza yapılan yemek kaçamaklarına, senenin moda renklerini incelemeye de zamanınız kalacak.

Sosyal çevrenizi, paranızı, sahip olduğunuz yetenekleri, profesyonel becerilerinizi, yüzüne bile bakmadığınız eşyalarınızı kullanarak neleri değiştirebilirsiniz bir bilseniz… Eminim hiç durmadan hemen şimdi bir STK için çalışmaya başlardınız.

Başkaları için çalışarak hayatınıza anlam katmak insana inanılmaz bir huzur veriyor. ‘Çok zor’, ‘yapamam’, ‘zamanım yok’, ‘benim gücüm neye yeter ki’ şeklinde devam eden onlarca bahane bulabiliriz.

Oysa hayatınızı daha anlamlı kıllanın yolları çok basit:

1. Bir grafikerseniz, “çocuk gelinlere hayır” kampanyasının afişlerini hazırlayın.
2. Bir bakkalsanız, ihtiyaç sahibi çocuklar için hazırlanan yaz okullarının kahvaltılarını üstlenin.
3. Bir fotoğrafçıysanız, çevre katliamına dur diyebilmek için gerçeği gözler önüne seren sergiler düzenleyin.
4. Bir mühendisseniz, baskı grupları oluşturarak işçi güvenliği ile yasaların değiştirilmesi için öncü olun.
5. Bir kuaförseniz, bir yaşlılar evinde bakım günü ilan edin (o kırışmış pamuk yanaklardan alacağınız her bir öpücüğün ömre beden olduğunu unutmayın).
6. Bir mimarsanız, şehirlerin engellilerle dost mimariye kavuşması için çizimler yapın.
7. Bir ev kadınıysanız, kadına şiddeti önlemek için el emeğinizi bağışlayın; ilgili derneklere gelir getirecek reçel yapın, kazak örün, dantel yapın.
8. Bir öğrenciyseniz, görme engelliler için her gün 1 saat okuyarak bir kitap kaydı yapın.
9. Bir şirkette çalışıyorsanız, bir gençlik konseyinin çalışma raporunun fotokopilerini çoğaltın mesai saatinin sonunda.
10. Kısacası bir insansanız daha güzel bir dünya yaratmak için emeğinizi, zamanınızı, paranızı, bilginizi esirgemeyin.

Diğer insanlara yardım eder görünürken aslında yardım ettiğinizin kendiniz olduğunu lütfen unutmayın. “Çoğu insan başarıyı ve mutluluğu almak olarak düşünür. Oysa başarı ve mutluluk vermekle başlar”. Eğer bunu dünyanın gelmiş geçmiş en önemli sanayicilerinden biri olan Henry Ford söylüyorsa bir bildiği vardır, öyle değil mi?

Özlem Güsar
Marka Danışmanı, TOG Gönüllüsü

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar