Anasayfa / Başarı Yazıları / Daha fazla başarılı olmak için “mutluluk eşiğinizi” arttırın!

Daha fazla başarılı olmak için “mutluluk eşiğinizi” arttırın!

Başınızı kaldırın ve etrafınıza bakın. En son ne zaman istediğiniz dostlarınızla bir araya gelebildiniz? Rahat bir uyku uyuyalı ne kadar oldu? Ne kadardır günde 10 saatin altında bir çalışma temposuna sahipsiniz? Artık liderlik ve yönetim anlayışımız değişmek zorunda. Sanıyoruz ki insanların her saniyelerini kârlılığı artırabilmek için kullanabilmek mümkün. Ve sanıyoruz ki başarılı şirket olabilmek için sıkı kurallar ve suyunu çıkarttığımız, beyaz yakalı köleler yetiştirmek bizleri daha kârlı ve başarılı yapacak.

“Daha çok ama daha çok çalışırsam başarıya ulaşırım. Daha çok iş yapar, sürekli başarıya odaklanırsam, başarılı olurum. Bu da beni mutlu bir insan yapar.”

Yanılıyoruz çünkü pozitif psikoloji alanında yaptığımız çalışmalar durumun tam tersini gösteriyor. Başarıyı getiren mutlu ruh halimiz, sağlıklı düşüncelerimiz ve olumlu bakış açılarımız. Yani, başarı için önce mutluluk eşiğimizi yukarı çekebilen bireyler olmayı başarmamız gerekiyor. Başarı sonradan geliyor. Yani mutlu olmak için başarı değil, başarılı olmak için mutluluk gerekiyor.

Bu yüzden toksik iş ortamlarını verimli iş ortamları haline getirmek için çaba sarfetmeliyiz. Eğer iş ortamı düzelmiyorsa, o ortamdan mutlaka kaçmalıyız. Başarı stres ve kaygının yüksek olduğu ve teşvik edildiği ortamlarda değil, mutlu bireylerin, yeteneklerini her gün kullanabilen çalışanların bulunduğu ortamlarda yeşerir.

Elde etmek istediğiniz başarılı olmak kavramı her neyse, önce mutluluk eşiğinizin nerede olduğunu farkedin. Bir hafta boyunca kendinizi izlemeniz ve genel anlamda nasıl bir ruh halinde olduğunuzu farketmeniz iyi bir başlangıç. Bu eşiği yükseltebilmek için beyninizi yeniden programlayabilirsiniz.

İşte binlerce araştırmayla kanıtlanmış ve Harvard psikoloji’den 3 çözüm yolu size.

1- Minnet Duygunuzu 30 Saniye Hatırlayın.

Yarın sabah 30 dakika boyunca minnet duyduğunuz, teşekkür etmek istediğiniz 5 konu ya da kişi bulun ve bunları yazıya dökün. Mutluluk eşiginiz 24 saat boyunca baz seviyesinden yukarı doğru seyredecek.

mutluluk eşiği

Eğer bu çalışmayı 21 gün boyunca her gün yaparsanız, önümüzde ki 6 ay boyunca mutluluk eşiğinizin daha yukarılarda seyrettiğini göreceksiniz. Sebebi beyniniz daha fazla pozitif bilgi bulabilmek için çaba sarfetmesi ve bir müddet sonra kolaylıkla bu bilgilere beynin ulaşabilmesi.

2- Günde 3 dakika Günlük Yazın

Fazla değil. Günde 3 dakika boyunca aklınıza gelen pozitif, olumlu ve iyimser bir düşünce, duygu ve olayı yazdığınızda mutluluk eşiğiniz artıyor, daha sosyal oluyorsunuz ve bağışıklık sisteminiz gelişiyor.

3- Yeteneklerinizi Bulun, Hergün Kullanın.

Hangi alanlarda yetenekli olduğunu bulanlar ve bu yetenekleri her gün kullananlar diğerlerine göre başarılarını, verimliliklerini ve enerjilerini en yüksek seviyede kullananlar. Yeteneklerinizi bulun ve her gün kullanın. Prof. Martin Seligman’ın yetenek testini doldurun ve nerelerde yeteneğinizin olduğunu öğrenin.

Tüm bu aktivitelerde önemli olan konu bir noktaya odaklanmak ve ona süreklilik kazandırmak.

Başarının hızlı bir formülü yok ama kazanılabilir yolları var. Iyi niyet ve istemek başarı için yeterli olmuyor. Niyeti ve isteği harekete geçirmek ve ona süreklilik kazandırmak gerekiyor. Ama herşeyden önce başarılı olmak için işe kendimizi iyi hissederek başlamamız gerekiyor. Mutluluk eşiğimizi yükseltmek hem sağlıklı bireyler olarak ilerlememizi sağlayacağı gibi daha başarılı bireyler olmamıza da imkan verecek.

Yazan : Fatmanur Erdoğan – Kariyer Yolculuğu

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.