Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Geri çekilin, Ben Çözüm Odaklıyım!

Geri çekilin, Ben Çözüm Odaklıyım!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
201 2
çözüm odaklılık

Pozisyon ne olursa olsun, ilanların vazgeçilmez maddesinden bahsedeceğim bu yazımda size.

Karşınızda: Çözüm odaklılık, pozisyon ne olursa olsun, ihtiyacınız olan yetkinlik!

Kim bu çözüm odaklılar, nedir bu çözüm odaklılık, elbette hepiniz biliyorsunuz ama ben bir üzerinden geçeyim. Problemle karşılaştığı an, “eyvah sorun!” dehşetini kolayca atlatan, “hmmm bu böyle olmadıysa nasıl yapsak olur?” düşünce biçimiyle problem oluşmadan önceki halinden iyi çözümler üreten homo sapiens.

Basit bir örnekle, oldukça önemli, ağır toplara yapacağı bir sunuma girmek üzereyken ofisteki tek uzaktan kumandanın o an bozulması ile Murphy’e küfürler edip kaderine lanet etmek yerine , mouse’u uzaktan kumanda olarak kullanmayı akıl eden beyaz yakalı diyebiliriz.

Bu ademler doğuştan kutsanmış değiller pek tabii, belirli etkenler “çözüm odaklılık”ı oluşturuyor.
Ya bir yol bul ya bir yol aç ya da yoldan çekil.

Çıktı karşınıza güzelinden bir problem. Yolun sonuna geldik karamsarlığına ya da zaten sorun çıktı bahanesine sığınmadan önce nasıl çözebileceğinizi bir düşünün. Sadece şöyle bir düşünün, korkmayın, ısırmaz :)

Problemle ile karşılaştığınızda varsa b planınızı yoksa ya da b planı da işe yaramadıysa aklınıza gelen yaratıcı bir fikri kullanın. Unutmayın, bazen ne yaparsak olmaz, tıkanırız. Ya o an alternatiflere karşı kendimizi kapatmışızdır ya da bilgi/tecrübemiz konu için yetersizdir. Çözümü tek başınıza aramayın.

“Bir sorunla karşılaştığında 3 alternatif çözüm önerisi bul öyle gel karşıma.” demişti değerli bir yöneticim. “Hem işini geliştirmene hem de kişisel gelişimine katkı sağlarsın.” diye eklemişti. O bu tavsiyeyi kimden aldı bilmiyorum ancak benim kulağımda afili bir küpe oldu.

Olağan gün akışınızda başka departmanlar ya da kişisel çevrenizden problemlerle karşılaşan arkadaşlarınızın yerine kendinizi koyarak, ben olsam ne yapardım diye düşünerek pratik yapabilir ve yardım edebilirsiniz.

çözüm odaklılık

Kendinize inanın! (Özgüven – özgüven – özgüven)

Kendi çözümünüzün/çözümlerinizin işe yarayacağına inanın.

Dolayısıyla taptaze çözümünüzün varsayımsal da olsa sağlamasını yapmalı, önermeden önce işe yarayacağına ilk olarak kendiniz inanmalısınız.

Eğer çözümün sağlamasını yapacak geçmişe dönük yeterli veriniz yoksa, en azından küsüratlı varsayın ki, varsaydığınız anlaşılmasın ;)

Püf nokta : Kendinizi ikna edemiyorsanız; o çözüm olmamıştır. Aman, özgüven fazlasının zararlarına maruz kalmayın.

Meraklı kültür mantarları olun.

Genel kültürünüzü artırın ve mümkün ise ilgi alanınıza giren konularda bilginizi daha da derinleştirin.

Vizyonunuz ne kadar genişler, genel kültürünüz ne kadar artarsa problemlere yaklaşımınız da bir o kadar değişecektir.

Hangi bilginin nerede işinize yarayacağı belli olmaz. Okuyun, akıl süzgecinize takılan ufak tefek taşlar, günü geldiğinde mutlaka yerine oturacak, nur topu gibi bir çözümünüz olacaktır.

Bir kere kırmızı maçalar ve siyah kupaları görmeye başlarsanız, daha neler görebileceğinizi kim bilebilir.

İlgili Video :

Püf nokta: Bulmacalar da ayrıca bu konuda size oldukça yardımcı olabilir. Şu evden kaçış oyunlarını özellikle denemenizi tavsiye ederim. Hem oldukça keyifli hem de bazıları gerçekten yaratıcı bulmacalarla dolu.

Özetle, Amerika’yı yeniden keşfetmesek de, hepimiz gün içerisinde küçük büyük bir çok sorunla karşılaşıyoruz. Naçizane tavsiyem; çözmek/çözmeye çalışmak yerine oturup şikayet edenlerden olmayın.

Saygılarımla,

Yazan : Damla Bağ

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar