Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / İngilizce Öğrenme / Kelime Edinme Teknikleri

İngilizce Öğrenme / Kelime Edinme Teknikleri

Ezberleme değil, edinme teknikleri. Bunu yapabilece­ğiniz birçok yöntem var fakat bunların içerisinden size uy­gun olanı hangisi? Ya da sıkılmadan sürekli olarak uygula­yabileceğiniz hangisi? Başlangıçtasınız ve kesinlikle tek bir kelime dahi bilmiyorsunuz. Dil hakkında hiçbir bilginiz yok. Öyleyse hemen işe koyulalım, aktif olarak bir öğret­meniniz var ya da yok fakat belirli bir çalışma programınız kesin olmalı! Var değil mi? Buraya kadar bunların olması gerekiyor.

Hemen önce öğreneceğimiz kelimeleri tespit ediyoruz. Bunu size ısrarla tavsiye ediyorum. Bir kelime listesi çıkararak işe başlayabilirsiniz. Bunun haricinde kelimeler öğretmenimiz tarafından bize verilmiş de olabilir ya da yalnız çalışıyorsak kendi kaynaklarımızdan bize sunulmuş olabilir fark etmez.

En Popüler Kelime Edinme Teknikleri

1. Seçmiş olduğumuz İngilizce kelimeleri kartvizit boyun­daki küçük kağıtlara beşer beşer okunuşları ile birlikte yazıyoruz. Ve bu kağıtları haftanın yedi gününe bölü­yoruz. Bir gurupta aynı harfle başlayan iki İngilizce ke­lime olmamasına özen gösteriyoruz. Hedefimiz haftada 35 kelime öğrenmek. Sakın küçümsemeyin. Ve günü gününe, her gün sabırla seçmiş olduğumuz beş kelime­yi öğrenmeye çalışıyoruz kesinlikle. Günlük kağıdımızı yanımıza alıyoruz ve sürekli olarak fırsat buldukça ba­kıyoruz. Bu şekilde plan, dahilinde programlı olarak devam edersek, dört hafta sonra 140 kelime öğrenmiş olacağız. Bir sene sonra 1500 kelimeye ulaşmış olaca­ğız. 1500 kelime ile roman yazılıyor! Bunu kapasiteni­ze göre az olmamak kaydıyla, arttırabilirsiniz.

Kesinlikle bunu uygulamanızı tavsiye ederim. Tabii bu kelimeleri yalnızca öğrenip, hemen diğerine geçmeye­ceksiniz. Bu kelimeleri aktif çalışma saatlerinizde, öğ­retmeninizle ya da kendi kendinize sürekli kullanıyor olmanız gerekir yoksa ne mi olur? İskambil kağıdı gi­bi binanız çöker. 3 gün gayet güzel gider hatta bir haf­ta, sonra gün geçtikçe öğrendiğiniz kelimeleri karıştır­maya başlarsınız, sonra hatırlayamazsınız, sonra da bir elveda.

Hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız öğrendiğiniz kelimeleri kullanmanız gerekir. Genelde İngilizce öğ­reten kitaplar ünitelere ayrılmıştır ve her ünite için be­lirli düzeyde kelime vardır. Ve bu kelimeler dışardan öğrenciye verilir. Aynı zamanda bu kelimeler o ünite içerisinde gerek gramer öğretiminde gerekse konular içerisinde sürekli geçer. Yani, kuru bir ezber değil. Ke­lime öğrenciye öğretilir. Yalnızca İngilizce çalışmaksı­zın kelime ezberlemek olmaz. Olursa ne mi olur?

An­latayım: Çok yakından tanıdığım birisi bu konuda ol­dukça hevesliydi ve günde 15 kelime, 5 değil 15 keli­me öğrenmeye başladı. Hatta bana rica etti bu öğren­diği kelimelerin telaffuzlarını kasete okudum.

Nitekim önceleri iyiydi. İş yerinde, ben odama gider­ken, beni görünce hemen kelimeleri, Türkçe karşılık­ları ile birlikte söylüyordu. Birkaç gün iyi gitti. Sonra kelimeler kafasında biriktikçe karıştırmaya başladığını fark ettim. Sonra ilk öğrendiklerini unutmaya başladı ve sonunda pes etti. Kuru kelime öğrenmeyle bu işin olamayacağını sonunda anlamıştı. Bunu ben anlatama­mıştım ama yaşadığı deneyim kendisine anlatmıştı. Bu arkadaş tanıdığım diğer arkadaşlar gibi o kadar heves­liydi ki sonra bir kursa başladı. Aradan birkaç ay geç­ti kursu bıraktığını duydum. Anlaşıldığı gibi o binlerce insandan biriydi. Neyse bu sadece bir hikaye.

2.Yine bu beş kelimeyi, sürekli baktığınız sabit noktalara, (mesela bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarın monitö­rünün üzerine) post it kullanarak yapıştırabilirsiniz.

3.Ya da kaynak kitabınızın ileri de okuyacağınız sayfaları­nın üzerine yazabilirsiniz. Bu sayede geçmiş konuda ge­çen kelimeleri yeni konuya geçtiğinizde sayfaların üze­rinde görecek ve anımsayacaksınız. Öğrenemediğiniz kelimeleri ısrarla sonraki sayfalara yazmaya devam edin.

4.Arabanızın çeşitli yerlerine yapıştırın.

5.Ya da bu iş için etrafınızdaki kişileri görevlendirebilir­siniz. Önce çocuğunuzun ezberlemesini sağlayıp size sürekli bunları tekrarlaması gibi. Papağanınız var mı?

ingilizce kelime öğrenme

6.Kasete alıp dinleyebilirsiniz, sözlük ingilizce türkçe sözlük kullanmayı sakın ihmal etmeyin ve daha hayal gücünüzü kullanarak bu örnekleri çoğal­tabilirsiniz. Fakat asli göreviniz şu olsun, her nasıl olursa ol­sun günlük, en az 5 kelime öğrenmeye bakın. Fakat siz de aşırıya kaçmayın mesela 15 gibi. 6 olabilir ya da 7 ama as­la 8 olmamalı. Yapabiliyorsanız ne mutlu fakat istikrarlı.

Kelime arşivinizi biraz genişlettikten sonra sizin için en sağlıklı olanı en ama artık kitap okumaya başlamanızdır. Kitap okumayı sevmiyor olabilirsiniz. Umurum da bile değil. Sizin de umurunuzda olmamalı. Artık İngilizce öğretim amacı ile hazırlanmış çeşitli sev iy elerdeki kitapları okumanın zamanı gelmiştir. Bu kitaplar her düzeyden okuyucu için seviyelendirilmiştir. Her seviyede hazırlanmış kitaplar sayılı miktarda birbirinden farklı kelime içermektedir. Bu seviyenize göre 400 kelime ya da 2000 kelime olabilir.

Kitap okumanızda bu kadar ısrar etmemin nedeni bir taşla birkaç kuş vurabilecek olmanızdan kaynaklanmakta.

Kitap okurken kazanabileceğimiz önemli şeylere şöyle bir göz atalım:

1.Kelimeyi kullanılırlık itibari ile yerinde görebilirsiniz.
2.Kullanıldığı yerde bir konudan bahsettiği için konuyla birlikte hafızanızda yer alacaktır ve daha çabuk akılda kalacaktır. Böylece tam anlamıyla nerede kullanıldığı­nı yerinde tespit edebilirsiniz.
3.Kelimelerin birlikte kullanıldığı edatları öğrenme. Yani İngilizce’de hemen hemen her kelimeden sonra ona bağımlı bir kelime vardır. Bunları yerinde tespit ede­ceksiniz. Bunları eğer bilmezseniz o kelimeyi kullan­manız zorlaşır. Kullansanız bile çarpık manalar verebi­lirsiniz. İngilizcedeki edat sorununu bu şekilde çöze­bilirsiniz.
4.Şu ana kadar görmüş olduğunuz dilbilgisi(gramer) konularını yerinde görebilirsiniz.
5.İngilizce düşünme gücünü arttırma,
6.Okuma alışkanlığınızı geliştirebilirsiniz.
7.Sesli okursanız dinleme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
8.Bu arada okuduğunuz kitaplardan bilgi hazinenize de bir şeyler atabilirsiniz.
9.Boş zamanlarınızı da sıkılmaktan kurtulabilirsiniz.
10. Bu kadarı yetmezse, dahasını da siz düşünün!

İnanın bana sadece kelime değil, dil öğrenmede kitap okumaktan daha kârlı hiçbir metot yok gibidir. Sadece kitap okuyarak dil öğrenen insanlar tanıyorum. Bu taktiği hep ama hep uygulayın. Kimseye söylemeyin. Başarınızı kıskansınlar. Aramızda sır kalsın.

Kaynak : Roket İngilizce

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

5 yorum

  1. Söylediklerinize katılıyorum.öğrenmek okumaktan geçer.ayrıca ezberlenecek kelimeleri cümle içinde kullanmakta en iyi ezberleme yöntemlerinden biridir.

  2. mustafa özcilem

    thank you .

  3. bende söylediklerinize katılıyorum fakat hayat şartları diye kendimizce adlandırdıgımız engeller var sanırım. ama yinede kendinizi özel ve birşeyler yapabiliyor olarak görmek istiyorsanız çok güzel bir yöntem…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.