Anasayfa / manşet / Leonardo’nun Mutluluk ve Başarı için sıraladığı 7 Altın Kural

Leonardo’nun Mutluluk ve Başarı için sıraladığı 7 Altın Kural

Buluşlar, icatlar, paylaşımlar sayesinde hepimiz teknolojik gelişmelerin neleri nasıl dönüştürebileceğini; değişim ve dönüşümle nerelere doğru, nasıl evirilebileceğimizi kestirebilir hale geldik… Fütürist bakış açısı giderek yaygınlaşıyor.

Gelecekte olabilecekleri kestirdikçe, farkındalığımız, bilgimiz arttıkça da geleceğe dair her boyutta, ortamda endişe, kaygı hatta panik duyguları artmaya, gelişmeye başladı… İçten yanmalı insanlara dönüştük…

– Peki biz, insanlar tüm bu çılgın devinime, bu hararete nasıl başa çıkmalı ve dayanmalı, nasıl uyumlanmalıyız?

Sorgulaması kafamızda dolanıyor, kaşındırıp duruyor…

Bu yazı yukarıdaki kadim ve zorlu sorunun yanıtlarını bulmamıza yardım etsin diye yazıldı, derlendi. “Leonardo´nun 7 Yaşam Sırrı” nı gelecekte daha sağlıklı, mutlu, başarılı insanlar olmamıza, sürdürülebilir “iyilik haline erişip” dönüşüm çabalarımıza faydası olsun diye paylaşmak istedim. Umarım olur… Sizlerde de görüşlerinizi beklerim…

Leonardo’nun mutluluk ve başarı için sıraladığı 7 Altın Kural

  1. Gerçeği Ara – Curiosita
  2. Sorumluluk Al – Dimostrazione
  3. Farkındalığı Keskinleştir – Sensazione
  4. Gölgeye, Karanlığa Bağlan – Sfumato
  5. Denge Kur – Arte/Scienza
  6. Bütünleşmeyi Besle – Corporalita
  7. Sevgiyi Yaşa – Connesione

1. Gerçeği Ara – Curiosita

Her şey merakla başlar. O yüzden aman merakınızı canlı, aktif tutun, kılın. Etrafınıza, tarihe bakın. Önde koşanların en temel ortak söylemi ve başlama noktası “bir şeyi merak etmektir”… Evet her şey sadece bir merakla başlar… “Nasıl ……………. Olur? Nasıl yaparım, çözerim…? ” le başlayan düşünceler, kurcalamalar, denemeler, tasarlamalar, yapmalar şart! Her şey “olumlu arayışla, merak etmekle” tetikleniyor ve sürüyor. İyi olmak için “merak” etmelisiniz!

Örneğin benimki “Nasıl insanların geleceğini heba etmesini önleyebilirim? Bu konuda onlara nasıl yardımcı olabilirim?” sorusu ile başlamıştı.

Elif Bilgin’in Google Bilim Fuarında birincilik ödülü kazandıran “biyo plastiği” bulmasını sağlayan; “bu güzelim boğazda denize atılan plastik şişelerin denizi kirletmesine nasıl engel olabilirim?” merakı olmuştu.

Sonuç: İçinizdeki alışveriş canavarını değil, merak canavarınızı doyumsuz kılın. Tatmin olmaz bir açgözlülükle merak edin, merak kanallarınızı besleyin, kışkırtın…

Yaşamış en meraklı insanlardan biri olduğu bilinen dahi Leonardo’nun aktarıcısıyım. Kulak vermek lazım…

2. Sorumluluk Al – Dimostrazione

Sorumluluk almayı, bilgiyi tutkuyla, deneyimle sınamak ve hatalardan ders çıkararak, kesintisiz ilerleme isteği olarak tanımlayabiliriz.

Leonardo daima içinde yaşadığı zamanın dogmalarını, batıl inançlarını sorgulayarak, dayatmalara itiraz etti, şablonları hiçe saydı, ezberleri bozdu. Yani epey sorumluluk üstlendi. Otodidakt olmayı seçti. Araştırmalar, deneyler yaptı. Temel değerlerin savunucusu oldu. Adaletli olmayı, olayların içyüzünü kavramayı ve iradeyi anlatmaya çalıştı. Leonardo;

Eğer sorumluluğunuzun farkında olmaz, sorumluluk almaz, kötülüğü cezalandırmazsanız; kötülüğe izin vermiş, hatta önermiş, meşrulaştırmış olursunuz… Unutmayın düzgün yürüyen, az düşer. Hereksin seçim yapma özgürlüğü yani sorumluluk alma kapasitesi ve yükümlülüğü vardır. Tercih hakkını kullanmamak, yani sorumluluk almamak, başımıza gelen şeyleri başkalarından bilmemize neden olur. Ki bu da başarısız olmanın en temel kurallarından biridir…

Derdi. %100 altına imzamı atıyorum.

3. Farkındalığı Keskinleştir – Sensazione

Leonardo beş duyunun ruhun besleyicileri olduğunu söyler, çok iyi gözlemci olmayı, deneyimler yaşamayı ve yaşatmayı ruhu besleyen en önemli eylemler olarak ifade ederdi. “Vücudun içinde oturan ruh, kişinin bu vücudun günlük evini nasıl kullandığını gözler. Eğer bu evde, dirlik ve düzen yoksa ruh da vücudu dirlik ve düzenden yoksun bırakır” diye açıklar, “kendinizi ruhsal olarak yeterince besleyin” diye öğüt verirdi.

Gözlerinizi, kulaklarınızı, dilinizi, burnunuzu, cildinizi/dokunma duyunuzu keskinleştirin. Gürültü içinde sessizliği duyma; kalabalıklar içinde boşlukları, farklılıkları görme becerinizi yükseltin, ruhunuza gönderdiğiniz sinyalleri rafine edin, damıtın derdi…

Kısacası farkındalık kanallarınızı açık, temiz ve akışkan tutmak çok çok önemli. Hatta “her şey onunla başlıyor” denecek kadar hayati! Çok ciddiye alınması gerektiğini pek çok olumlu, olumsuz deneyimle teyit etmiş bir fani olarak hararetle ben de öneriyorum. Dikkate alınmasını temenni ediyorum.

leonardo basari ve mutluluk formulu

4. Gölgeye, Karanlığa Bağlan – Sfumato

Leonardo’nun en önemli yaşam sırlarından biri olan; karanlığı anlamaya çalışmak, gölgenin nedenini keşfetmek, belirsizliklere rağmen olumlu ilerlemeyi başarmak pek çok sorunu tek başına bile çözebilecek güçte bir prensiptir aslında.

Gölgeye bağlanma telkini, çelişkilerle, bizi yanıltabilecek ışık oyunlarıyla (gerçek ve mecazi anlamda) başa çıkmayı ve ön yargısız biçimde, daima gerçeğe ulaşma çabasına; şeyler, anlamlar arasında bağlantı kurmamız gerektiğine dikkat çeker. Bizi diri, uyanık ve aktif kılar, verimli olmamızı sağlar. Benim en çok benimsediklerimden ve yararlandıklarımdan biri budur.

5. Denge Kur – Arte/Scienza

Leonardo’nun hepimize bıraktığı kendi çağının hatta bu çağın dahi ötesindeki eserleri hem bilim ve sanat hem de matematik, mantık ve imgelem açısından çok üstün düşünce ve çalışmaların sonuçlarıdır. Leonardo’nun bütün eserlerinden sağ ve sol beyni etkin kullanmak, hep bir denge gözettiği, dengeyi ne kadar önemsediği anlaşılır. Matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan ünlü “insanın altın oranı” çizimi hala “denge, orantı, uyum” denilince akla ilk gelen örnektir.

Leonarda düşüncelerini aktardığı satırlarda düşünürken ve aksiyon halinde iken sol ve sağ beyinlerini dengeli kullanabilenlerin sabırlı olduklarını, karşıtlık, gerilim ve farklılıkları uyumlandırabildiklerini neticede de cesur, iddialı ve mutlaka başarılı oluklarını vurgulardı.

6. Bütünleşmeyi Besle – Corporalita

Beden ve ruhumuzun sağlıklı, formda olması, uyumlu kullanabilmemiz bize zarafet, güvenilirlik, bütünlük ve güzellik katar. Bu özellikler hemen her kapıyı açan, ilk intibaları oluşturan ve sonraki ilişkilerin sürdürülmesini sağlayan özelliklerimizdir. Leonardo o zamanlarda dahi davranışların düşünceleri, düşüncelerin de alışkanlıkları ve kişiliği etkilediğini çözmüştü. Sürekli gözettiği şeylerden biri insanın yansıttığı, ürettiği enerji, ruh, beden sağlığı ve bütünlüğü idi. Başarılı insanların tamamında rastlanan en önemli şeylerden biri olumlu tutuma sahip, karizmatik, kendilerine özen gösteren profiller olmalarıdır. O halde ne duruyoruz? Başlayalım hemen kendimize özen göstermeye….

7. Sevgiyi Yaşa – Connesione

Leonardo, “her şeyin bir başka şeye bağlı olduğuna”, yaratılan her şeyin birbiriyle ilişkili ve evrenin tanrısal sevgisinin bir dışavurumu olduğu anlayışına dikkat çekerdi. Sevgili doya doya yaşayamayan birinin başarılı olma şansının olmadığını söylerdi. İyilik yapmanın, iyi duyarlı insan olmanın erdemini her vesile ile ön plana çıkarır, sevgi yaşamadan olan, yapılan hiçbir şeyin kalıcı olamayacağını savunurdu. Buna da tamamen katılıyorum. Sevgi olmayan yerde hiçbir şey olmuyor… Olmuş gibi ortaya çıksa da kısa bir sürede çöküyor. Onun için her ne kadar 7. Sırada olsa da altın kuralların en altını bu sanırım… Sizce de öyle değil mi?

Leonardo’nun 7 Altın Öğüdünü tutup da başarısız, mutsuz olmak imkansız. O halde ne duruyoruz, başlayalım tutkulu bir şekilde uygulamaya ve aşalım kendimizi…

Yazan : Ufuk Tarhan | #Futurist #Economist #Speaker #Moderator #Digital #SocialMedia #Agency #BusinessDesigner

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.