Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Psikolog ve arkadaş arasında ne fark var?

Psikolog ve arkadaş arasında ne fark var?

Psikolog ve arkadaş arasında çoğu zaman benzer yönler yakalaytabiliriz. Sorunlarımızı bir arkadaşımızla paylaşmak yerine bir Pedagog veya Psikoloğa danışmak arasındaki farklar nelerdir? Her insan gibi; zaman zaman zor günler geçirebiliriz ve bu dönemlerde bütün ihtiyacımız iyi bir arkadaşın bizi dinlemesi, anlaması ve yanımızda olup destek vermesi olabilir. Fakat sorunlarımız daha ciddi bir problemden kaynaklandığında arkadaşımızın bizi yargısızca dinleyebilmesi imkansız hale gelebilir. En iyi arkadaşımız bile bu sorunlar karşısında bizi neşelendirmeye yada aynı sorunu tekrar tekrar konuşmamızdan rahatsızlık duymaya başlayabilir. Dolayısıyla psikolog ve arkadaş bazen çok iç içe…

İşin aslı bazen içinde bulunduğumuz ruh halinde kalmamız ve konuyu yeterince anlayana kadar tekrar tekrar konuşmamız son derece çok önemlidir. Bir Pedagog veya Psikologtaki görüşmeniz size; duygu ve düşüncelerinizden dolayı yargılanmadan güvenli bir ortam içinde problemlerinizi incelemenize imkan yaratır.

arkadaş olmakla psikolog olmak arasındaki fark

Bir Pedagog veya Psikolog sizin veya çocuğunuzun bilinç altınızda yatan sorunlara inebilir ve yaşadığınız bu problemleri neden yaşadığınızı, nasıl değiştirebileceğinizi söyleyebilir ve aşmanız gereken süreçleri geçirmenize destek olabilir. Oysa arkadaşlar bir probleminiz olduğunu unutmanızı ve geçici olarak kendinizi iyi hissetmenize yardım edebilir. Görüldüğü üzere psikolog ve arkadaş konusu ayrı veya aynı değerlendirilebilir.

Alıntı : Prof. Dr. Ekrem Çulfa

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.