Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Risk alma ve inovasyon

Risk alma ve inovasyon

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
11 1
gercekten-istemek

Başarılı inovatörler tutucudurlar.

Bir zamanlar birkaç psikoloğun konuşma yaptığı girişimcilikle ilgili bir üniversite sempozyumuna katılmıştım. Diğer her konuda ayrı fikirleri olmasına karşın hepsi “risk alma arzusu”nun şekillendirdiği bir “girişimci kişilik”ten söz ettiler. Yirmi beş yıllık bir sürede süreç temelli bir inovasyonu uluslararası bir şirkete uygulamış ünlü ve başarılı bir inovatör ve girişimciden yorum yapmasını istediler. Girişimci söyle dedi: “Sunduğunuz kağıtlar beni şaşırttı. Ben de herkesin tanıdığı kadar başarılı inovatör ve girişimci tanıyorum. Bunlara ben de dahilim. Hiç ‘girişimci kişilik’le karşılaşmadım. Bununla birlikte başarılı olanlar arasında tanıdıklarımın tek bir ortak özelliği vardır: Onlar ‘risk alıcı’ değillerdir. Almaları gereken riskleri tanımlamaya ve olabildiğinde hafifletmeye çalışırlar. Aksi halde hiçbirimiz başarılı olamazdık.

Bu, benim kendi deneyimlerimle de uyuşuyor. Ben de birçok girişimci tanıyorum. Hiçbirinin risk almak gibi bir arzusu yok. Gerçek yaşamdaki inovatörlerin çoğu renksiz kişiliklerdir ve risk peşinde koşmak yerine nakit akış tahminleri üzerine saatler harcamayı tercih ederler. Onlar “risk odaklı” değil, “fırsat odaklı” düşünürler.

[box type=”success” ]

Öneri : Fikirlerinizden hangilerinin en az risk ve en güçlü fırsatları barındırdığını belirleyin ve onlara odaklanın.

[/box]

Kaynak : Peter Drucker

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar