Anasayfa / Başarı Yazıları / Terfi yolunuzu kendiniz çizin!

Terfi yolunuzu kendiniz çizin!

Eğer beklediğiniz terfiyi alamadığınız bu durumu bir kez bile yaşadıysanız, artık sizinle ilgili kararları başkalarının vermesini beklemekten vazgeçip kariyerinizin kontrolünü elinize almalısınız. İş veya kariyer değiştirme planları kurmak yerine, başarılı bir terfi planı oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. 

Kimse şirketinize ne kadar katkıda bulunduğunuzu bilmiyorsa, beklemeye devam edeceğiniz neredeyse kesindir. Bu yüzden ilk adım olarak çevrenizdeki kişilere kariyerinizi geliştirmek istediğinizi belirtmelisiniz. İnsan Kaynakları yöneticiniz bu niyetinizi belirtmeniz gereken ilk kişilerden biri olabilir. Ancak tabii ki somut sonuçlar sözlerden daha önemlidir ve bir an önce planınızı yürürlüğe koymanız gerekmektedir.

Terfi planı için başarılı tekniklerden biri, şirketinizde çözüm bekleyen bir sorunu fark etmek ve planınızı buna göre oluşturmaktır. Ancak her sorunu çözmeye çalışmak yerine, bilginizle ve tecrübenizle çözümüne katkıda bulunabileceğiniz bir durum seçmelisiniz. Fark ettiğiniz gereksinimi özetleyin, çözümü için hangi yetenek ve tecrübelerinizi kullanacağınızı yazın ve bu bilgileri, sorunun çözümünden en fazla fayda sağlayacak olan kişiyle paylaşın. Asla fark ettiğiniz bu durumun şirketiniz tarafından da fark edilmesini beklemeyin.

Bir gereksinimin giderilmesi için ortaya koyduğunuz çözüme yönelik tavır, kesinlikle bir “kazan – kazan” durumu yaratır. Siz geliştirici, zevk veren bir kariyer fırsatı elde edersiniz ve rekabeti kendi lehinize bir unsur haline getirirsiniz. Şirketiniz de baş etmesi gereken bir sorundan kurtulup gelişimini daha hızlandırır. Bu da sonuçta yine size katkı sağlayacak bir durumdur. Tüm bu çabalarınız bir terfi ile sonuçlanmasa bile uzun vadede bu terfinin gerçekleşme şansı artacaktır ve terfiye uygun kişiler listesinde yeriniz kesinlikle üst sıralarda olacaktır. Mevcut bir göreve gönüllü olmak da kariyerinizi ilerletmenizin bir yolu olabilir. Böylece hem kendi değerinizi gözler önüne serebilir hem de şirketinizin bazı bölümleriyle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca böylesi bir gönüllülük sizin güvenilir, işbirliği yapan ve sorumluluk sahibi bir insan olarak imajınızı pekiştirecektir. Normal iş tanımınızın dışında bir göreve gönüllü olmanız, fark edilmemiş gereksinimleri fark etmenizi da sağlayabilir. Gönüllü olmanın diğer bir avantajı da, normalde birlikte çalışmadığınız insanları daha yakından tanıma fırsatıdır. Böylelikle temaslarınızı artırıp kendinizi daha iyi tanıtabilirsiniz.

Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız, kendi değerinizi insanlara o kadar rahat anlatabilirsiniz. Şirketinizi geliştirebilecek girişimlerinizi not edin. Eylemlerinizi, eylemlerinizin sonuçlarını ve şirkete olan genel etkilerini belirleyin. Bunları açıkça bilmek ve iletmek, yaptıklarınızın daha kolay fark edilmesini sağlayacaktır. Yaptığınız şeyleri, görevinizin bir parçası olarak kabul etmektense birer katkı olarak görürseniz, bu tavrınız dışarıya da yansıyacaktır.

Terfi planınızı yapıp yürürlüğe koyduktan sonra geriye sadece sabırla beklemek kalır. Ancak bu bekleyiş, piyango çıkmasını beklemek gibi değil de, yıllarca emek vererek büyüttüğünüz bir ağacın meyvesini vermesini beklemek gibi olacaktır. 
 

Yazan : Gökçe İmren Kamburoğlu
Kaynak : kariyer.net

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.