Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Daha İyi Bir Hayat İçin Ne Yapmalı? 68 Tavsiye!
Genel

Daha İyi Bir Hayat İçin Ne Yapmalı? 68 Tavsiye!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 16 dk okuma süresi
74 0
Daha İyi Bir Hayat İçin 68 Tavsiye

Daha iyi bir hayat herkesin hakkı. “Yarını planlamak” sizi hemen yanınızdakinden ayıran şeylerden biri. Hayatı planlamaya çalışırken yüzlerce/binlerce değişkeni hesap etmek elbette mümkün değil. Bu durumlarda yaptığımız şeylerin en başında deneyimlerden yararlanmak, iyi/kötü tecrübeleri masanın üzerine koymak ve hayatımızla örtüştürmeye çalışmak.

68 yaşına giren Kevin Kelly, 68 önemli hayat tavsiyesi yazdı. Kevin Kelly dünyanın en çok okunan teknoloji yazarlarından birisi, iyi bir yazar ve 10’un üzerinde çok okunan kitapları olduğunu, aynı zamanda TED konuşmacısı olup birçok sahnede benzer hikayeler anlattığını hatırlatarak yazımıza devam edelim.

Daha İyi Bir Hayat

Daha iyi bir hayat için “hayatınızda daha iyi ne yapmalısınız?” tarafında tavsiye edebileceğimiz ilk şey inandığınız kararlar vermeniz olabilir. Bu kararlar ne kadar radikal, ne kadar köklü değişim gerektirirse aslında başarı bir o kadar uzak olabilir. Biliyoruz ki hayatımızdaki köklü değişimler bir defada, kolayca ve hızlıca olmuyor. Bunun yerine küçük şeyler biriktirmek, küçük kararlarla birlikte hedefimize koşmak çok daha iyi bir etki yaratacaktır.

Kaliteli Yaşam Sırları

Kaliteli yaşam sırları başlığı altında onlarca şey yazabiliriz. Ancak bundan ziyade hayatınızı gerçekten değiştirmek için zamanla atılacak küçük adımlarınızı bulmanızı tavsiye ediyorum. Stresi azaltmak, sizin için neyin önemli olduğunu ortaya çıkarmak, kafanızı rahatlatmak bilinen en klişe şeyler.

Daha iyi bir yaşam için 68 Tavsiye

68 yaşına giren Kevin Kelly, 68 önemli hayat tavsiyesi yazdı.

 1. Aynı fikirde olmadığınız insanlardan, hatta sizi gücendiren insanlardan bir şeyler öğrenin. İnandıkları şeyde gerçeği bulabilecek misiniz bir bakın.
 2. Hevesli olmak 25 IQ puanına eşdeğer. Hevesli olun.
 3. Her zaman bir bitiş tarihiniz olsun. Bitiş tarihi varsa gereksiz ayrıntılarla uğraşmazsınız. Mükemmel yapmaya çalışmazsınız.
 4. Farklı yapmaya çalışırsınız. Farklı olmak, mükemmel olmaktan her zaman daha iyidir.
 5. Aptalca gelebilecek bir soru sormaktan korkmayın çünkü insanların % 99’u aynı soruyu düşünüyor ve sormaktan utanıyor.
 6. Dinleyebilmek bir süper güç. Sevdiğiniz birini dinlerken ona “Daha fazla var mı?” diye sorun. Daha fazlası kalmayana kadar sormaya devam edin.
 7. Bir yıl için konabilecek en değerli hedef, bir konu hakkında yeterince çok şey öğrenmektir. Öyle ki, konu hakkında bir yıl önceki halinizin ne kadar az bildiğine şaşırmaktır.
 8. Minnet diğer tüm erdemlerin kapısını açar ve hep daha iyi olabileceğiniz bir şeydir.
 9. Bir kişiye güzel bir yemek ısmarlamak her zaman işe yarar. Eski arkadaşlıkları güçlendirmenin ve yeni arkadaş edinmenin harika bir yoludur.
 10. Çok amaçlı yapıştırıcıya hiçbir zaman güvenmeyin.
 11. Kredi için asla kredi kartı kullanmayın. Kabul edilebilir olan tek tür kredi ya da borç, bir evde olduğu gibi, değerinin artması muhtemel olan bir şey içindir. Çoğu şeyin değeri, satın aldığınız anda azalır veya kaybolur. Değerini kaybeden şeylere borçlanmayın.
 12. Profesyoneller hatalarından incelikle sıyrılabilen, pes etmeyen amatörlerdir.
 13. Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirmelidir.
 14. Odadaki en zeki insan olmayın. Kendinizden daha akıllı insanlarla sohbet edin ve onlardan bilgi alın. Daha da güzeli, sizinle aynı fikirde olmayan akıllı insanlar bulun.
 15. Anlaşmanın 3 kuralı şöyledir; gerçek nedene ulaşmak için, bir kişiden söylediklerinden daha derine inmesini isteyin. Sonra tekrar sorun ve bir kez daha sorun. Üçüncü cevap gerçeğe en yakın olandır.
 16. Daha iyi bir hayat için en iyi olmayın. Tek olun.
 17. Herkes utanır. Diğer insanlar ilk adımı sizden bekler, ilk e-posta’yı sizden bekler, buluşmak için tarih sormanızı sizden bekler… Devam edin. O adımı atın.
 18. Biri sizi reddettiğinde bunu kişisel olarak almayın. Sizin gibi olduğunu varsayın, meşgul, dikkati dağılmış, yorgun… Daha sonra tekrar deneyin. İkinci denemenin ne sıklıkta işe yaradığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.
 19. Bir alışkanlığın amacı, bir eylemi düşünmeden yapmaktır. Artık yapıp yapmayacağınıza karar vermek için enerji harcamazsınız. Sadece yaparsınız. İyi alışkanlıklar, hep gerçeği söylemekten tutun diş ipi kullanmaya kadar uzanır. İyi alışkanlıklar edinin.
 20. Çabuk hareket etmek, saygı göstermek demektir.
 21. Gençken, “en kötü” yaşam tarzınızın ne olabileceğini deneyimlemek için, olabildiğince aza sahip olarak, küçük bir odada veya çadırda fasulye ve pirinç yiyerek en az 6 ay ile bir yıl geçirin. Bu şekilde, gelecekte bir şeyi riske atmanız gerektiğinde, en kötü durum senaryosundan korkmazsınız.
 22. Daha iyi bir hayat için “Onlar” diye bir şey yok, güvenin bana.
 23. Başkalarıyla ne kadar çok ilgilenirseniz sizi o kadar ilginç bulurlar. İlginç olmak için, ilgilenin.
 24. Cömert olun. Ölüm döşeğinde hiç kimse cömertliği yüzünden pişman olmaz.
 25. İyi bir şey yapmak için, sadece yapın onu. Mükemmel bir şey yapmak için yeniden yapın, tekrar yapın, tekrar yapın onu. Mükemmel şeyler yapmanın sırrı onları yeniden ve yeniden yapmaktır.
 26. Altın Kural asla başarısız olmaz. Diğer tüm erdemlerin temelidir.
 27. Evinizde bir şey arıyorsanız ve sonunda onu bulduysanız, işiniz bittiğinde onu bulduğunuz yere geri koymayın. İlk aradığınız yere koyun.
 28. Tasarruf etmek ve yatırım yapmak iyi alışkanlıklardır. Onlarca yıl düzenli olarak bir şeye yatırılan az miktarda para servet için bir yoldur.
 29. Hata yapmak insan olmaktır. Hatalarının farkında olmak insanüstüdür. Hiçbir şey, yaptığınız hataları kabul etmekten, onların sorumluluğunu almaktan ve daha sonra bunları adil bir şekilde düzeltmekten daha fazla insanı yüceltemez.
 30. Asya’da toprak savaşlarına asla girmeyin.
 31. Müşterilerinize en iyi hizmeti verme takıntısı veya rakibi yenme takıntısı yapabilirsiniz. Her ikisi de çalışır, ancak müşteriye en iyi hizmeti verme takıntısı sizi daha da ileriye götürür.
 32. Daha iyi bir hayat için orada olun. O şeyi başarmak için orada olmaya devam edin. Başarının % 99’u orada olmaya devam etmektir.
 33. Yaratma sürecini gelişmekten ayırın. Aynı anda, yazamaz ve düzenleyemez, heykel yapamaz ve onu cilalayamaz ya da yapıp analiz edemezsiniz. Bunu yaparsanız, düzeltici tarafınız yaratan tarafınızı durdurur.
 34. İcat ederken, seçmeyin. Eskiz yaparken teftiş etmeyin. İlk taslağı yazarken yazdıklarınızı eleştirmeyin. Başlangıçta, üreten zihninizi yargılamayın.
 35. Daha iyi bir hayat için eğer ara sıra düşmüyorsanız, sürekli sadece kayıyorsunuz demektir.
 36. Evrenin en büyük gerçeği; “Başkalarına ne kadar çok verirseniz o kadar çok elde edersiniz.” Bunu anlamak bilgeliğin başlangıcıdır.
 37. Arkadaşlar paradan daha iyidir. Arkadaşlarınız, paranın yapabileceği hemen hemen her şeyin daha iyisini yapar. Birçok yönden teknesi olan bir arkadaşa sahip olmak, bir tekneye sahip olmaktan daha iyidir.
 38. Daha iyi bir hayat için dürüst olun! Dürüst bir insanı aldatmak zordur.
 39. Bir nesne kaybolduğunda %95 olasılıkla en son bulunduğu yerin bir kol mesafesi uzaklığındadır. Bu yarıçaptaki tüm olası konumları arayın.
 40. Yaptığınız şeylersiniz. Söyledikleriniz değil, inandıklarınız değil, nasıl oy kullandığınız değil, zamanınızı ayırdığınız şeylersiniz.Bir kablo, adaptör veya şarj cihazı kaybederseniz veya getirmeyi unutursanız, otelinize sorun. Otellerin çoğunda unutulan kablolar, adaptörler ve şarj cihazları ile dolu bir çekmece vardır.
 41. Nefret, nefret edileni etkilemeyen bir zehirdir. Sadece edeni zehirler. Bu zehirden kurtulun.
 42. Daha iyisi için bir sınır yoktur. Yetenek adaletsizce dağılmıştır, ancak başladığımız şeyi ne kadar geliştirebileceğimiz konusunda bir sınır yoktur.
 43. Hazır olun: Herhangi bir büyük projeyi (bir ev, bir film, bir etkinlik, bir uygulama) % 90 oranında tamamladığınızda geri kalan sayısız detayın tamamlanması için de ikinci bir % 90’lık oran gerekecektir.
 44. Öldüğünüzde itibarınız dışında hiçbir şeyiniz bilinmez.
 45. Yaşlanmadan önce gidebileceğiniz kadar cenaze törenine katılın ve dinleyin. Kimse ölenin başarılarından bahsetmez. İnsanların hatırlayacağı tek şey, başarırken ne tür bir insan olduğunuzdur.
 46. Bir şeyi satın almak için harcadığınız her dolar için, o şeyin ömrünün sonuna kadar onarımı ve bakımı için de bir dolar ödeyeceğinizi unutmayın.
 47. Gerçek olan her şey, neyin mümkün olabileceğinin kurgusu ile başlar. Hayal gücü bu nedenle evrendeki en güçlü şeydir ve hep daha iyi olabileceğiniz bir beceridir. Başkalarının ne dediğini umursamayarak geliştirebileceğiniz en büyük yeteneğinizdir.
 48. Kriz ve felaket olduğunda onları boşa harcamayın. Sorun yoksa, ilerleme de olmaz.
 49. Tatilde, ilk kez gideceğiniz şehrin içini atlayarak önce güzergahınızdaki en uzak yere gidin. Yabancılık şokunu tek seferde en üst düzeye çıkaracaksınız ve daha sonra geri dönüşte o şehrin tanıdık gelen hissini memnuniyetle karşılayacaksınız.
 50. Gelecekte bir şeyler yapmak için davet aldığınızda kendinize şunu sorun: “Bu davet yarın için planlanmış olsaydı bunu kabul eder miydiniz?” Vereceğiniz sözlerin çoğu bu yakınlık filtresini geçemeyecek.
 51. Bir kişiye doğrudan söylemekten rahatsız olacağınız şeyleri e-posta ile göndermeyin. Çünkü bunu er ya da geç okuyacak.
 52. Eğer umutsuzca bir işe ihtiyacınız varsa, bir patron için başka bir problemsiniz. Patronun şu anda sahip olduğu birçok sorunu çözebilirseniz, işe alınırsınız. İşe alınmak için patron gibi düşünün.
 53. Sanat dışarıda bıraktığınız, dahil etmediğiniz şeylerdedir.
 54. Bir şeyler edinmek nadiren derin bir memnuniyet getirecektir. Ama deneyim edinmek, memnuniyet getirir.
 55. Araştırmanın 7 kuralı vardır. Yedi seviyeye gidebilecek sabrınız varsa her şeyi bulabilirsiniz. Sorduğunuz ilk kaynak bilmiyorsa ona, soruyu sormanız gereken bir sonraki kaynağı sorun. 7. kaynağa kadar gidebilirseniz, hemen hemen her zaman cevabınızı alırsınız.
 56. Nasıl özür dilenir; “Hızla, spesifik olarak, içtenlikle.” Daha iyi bir hayat kurallarının temellerinden biridir.
 57. Asla önemli bir teklife telefonda yanıt vermeyin. Aciliyet yanıltır.
 58. Birisi size karşı kötü, kaba, nefret dolu ise, onun bir hastalığı varmış gibi davranın. Bu, ona empati kurmanızı kolaylaştırır.
 59. Dağınıklığı ortadan kaldırmak gerçek hazinelerinize yer açar.
 60. Ünlü olmayı gerçekten istemiyorsunuz. Herhangi ünlü bir kişinin biyografisini okuyun ve görün.
 61. Deneyim abartılıyor. İşe alırken, yetenek için işe alın, beceri için eğitin. En şaşırtıcı ya da harika şeyleri ilk kez yapan insanlar başarır.
 62. Bir tatil + bir felaket = Macera.
 63. Satın alma ipuçları: Bulabileceğiniz en ucuz araçları satın alarak başlayın. Kullandıkça yükseltin. Bir iş için bir aracı çok kullandığınızı fark edersiniz, alabileceğinizin en iyisini alın.
 64. 20 dakikalık bir power nap’in nasıl yapıldığını öğrenin. Daha iyi bir hayat için güzel bir öneri!
 65. Ne için tutkulu olduğunuzu bilmiyorsanız, mutluluğunuzu takip etmek iyi bir yoldur. “Bir şeyde uzman ol, herhangi bir şeyde.” Bir şeyde uzmanlaştığınızda, size daha fazla mutluluk getirebilecek bu uzmanlığın uzantılarına doğru sürüklenebilir ve sonunda tutkunuzun nerede olduğunu keşfedebilirsiniz.
 66. 100 yıl içinde bugün doğru olduğuna inandığım şeylerin çoğunun yanlış, hatta utanç verici bir şekilde yanlış olduğunun kanıtlanacağından eminim. Bu yüzden bugün inandıklarımın hangilerinin yanlış olduğumu tanımlayabilmek için çok uğraşıyorum.
 67. Uzun vadede geleceği iyimser insanlar şekillendiriyor. İyimser olmak için birçok problemi göz ardı etmek zorunda değilsiniz; sadece problemleri çözme kapasitemizi geliştirdiğimizi hayal etmelisiniz.
 68. Evren siz başarılı olun diye arkanızdan komplo kuruyor. Buna inanırsanız başarılı olmak çok daha kolay olacaktır.

Namaste.

Kaynak : KK - The Technium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar