Anasayfa / Daha Verimli Öğrenmek ve Detayları Unutmamak
Verimli Öğrenmek ve Kolay Unutmamak

Daha Verimli Öğrenmek ve Detayları Unutmamak

Duyusal hafıza, kısa süreli hafıza ve uzun süreli hafıza” dediğimiz üç çeşit hafıza bulunmaktadır. Duyusal hafıza, duyu organlarımızla edindiğimiz bilgileri depoladığımız hafızamızdır ve her uyaran duyusal hafıza ile zihnimize girer. İlgimizi çeken bilgiler duyusal hafızadan kısa süreli hafızamıza aktarılır ki burada da 7-8 saniye civarında tutulur. Eğer bilgi bizim için işlevsel değilse veya önemli değil ise sonra unutulur.

Kısa süreli hafızaya alınan bilgiler eğer tekrar edilir ve görsellerle veya yazı, sayı ile kodlanır ise uzun süreli hafızamızda yer eder.

Günlük yaşamımızda ki ince detayları daha kolay hatırlamak ve daha verimli öğrenmek için birkaç tüyo :

  1. Neyi öğrendiğinizi, unutmamanız gerektiğini anlamaya çalışın. Farkında olunan şeyler 9 kat daha hızlı unutulmaz, öğrenilir.
  2. Sizin için önemli tarihleri not alın. Yaşadığınız, yaşayacağınız iklimi, gündemi, zamanı, kişileri bu tarihlerle zihninizde görselleştirin. Bu, kas belleğinizi tetiklemenize yardımcı olacaktır.
  3. Yoğun bir hayatınız varsa, günleriniz stres altında geçiyorsa yeni şeyler öğrenmeyi bir süre bırakın. Koşuşturmanın içinde öğrendiğiniz şeyi öğrendiğinizi bile unutabilirsiniz. Gün içinde kendinizle kaçamak yapıp birkaç saat dinlenmeyi ve rahatlamayı deneyin. Uykunuzdan asla taviz vermeyin.
  4. Sürekli tekrar ettiğiniz bir şeyde deneme yanılma yoluyla keşfedeceğiniz bir teknik bu işi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır ve bu beyninizi de daha önce alışık olmadığı şekillerde çalışmaya zorlar.
  5. Dikkatinizi bir konudan diğerine verin. Unutmayın ki benzer anılar karışıktır ve birbirleri ile karışmaları mümkündür.
  6. Hikaye yaratın. Belli bir sırada birçok bilgiyi ezberlemeniz gerekiyorsa, parçaları hikaye içine almaya çalışın. Parçaların bir takım şekillerle birbirine bağlı olması önemlidir.

Yazan : Öğrenci Kariyeri

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.