Anasayfa / Başarı Yazıları / Niyet yoksa orada başarı da yoktur!

Niyet yoksa orada başarı da yoktur!

Eğer kendinizi çok iyi tanıyorsanız, kendi potansiyelinizi az çok kestirebiliyorsanız, yaşadığınız sürece başarmak içgüdüsüyle harekete geçtiğiniz her konuda başarılı olmaya daha yakınsınızdır. Söz gelimi siz üniversite sınavlarına hazırlanan bir adaysınız. Eğer lise eğitiminizi kendinizi çok yormadan sırf lise mezunu olayımda şimdilik gerisi önemli değil diye bitirdiyseniz bu hedefinizi başardığınızda bir boşluğa düşme ihtimaliniz çok yüksek.

Şimdi de tam tersini düşünün. Siz üniversite sınavlarında başarılı olmak ve istediğiniz bölüme girmek için çalışıyorsanız siz muhtemelen önünüzdeki 3-4 yılı planlayabilen birisiniz demektir.

basarida-ne-eksik

Ön Hazırlık Aşamasındaki en temel unsurlar şunlardır :

  1. Motivasyon için öncelikle küçük, orta ve uzun vadeli hedefleriniz olmalı.
  2. Hedefe karşı konsantre olmanız ve inançlı olmanız gerekmekte.
  3. Kendi potansiyelinizi net bir şekilde biliyor olmanız gerekmekte. Zira neyi başarıp başaramayacağınızı en objektif olarak bilecek olan insan yine sizsinizdir.
  4. Planlama yeteneğinizin güçlü olması da sizi yine motive edecek önemli unsurlardan biridir. Söz gelimi bir işi başarırken ne kadar planlı davranırsanız o konuda o kadar başarılı olursunuz. Planlama konusuna vakit planlamadan, yapacağınız işin tüm ayrıntılarını dahil edebilirsiniz.
  5. Hedefinizin ayrıntılarını belirleyin ve hedefinizi iyi analiz edin. Bu sizin hedefe odaklanmanızı kolaylaştırır.
  6. Umutsuzluğa düşmemek gerektiğini idrak etmek te motivasyon için önemli bir unsurdur. Bu sizin bilgi, tecrübe ve deneyimlerinizin artmasıyla doğru orantılı olarak daha iyi anlayacağınız bir konudur.
  7. En önemli konu ise sabretmeniz gerektiğini bilmeniz gerektiğidir. Yapmış olduğunuz, istemiş olduğunuz hiçbir şeyin elbette ki gerçekleşme garantisi yoktur. İstediğiniz herhangi bir konuda hemen başarılı olamasanız da bu olmayacağınız anlamına da gelmez. Elbette ki başınıza gelen her şey, sizin iyiliğinizedir. İşte bu bakış açınızı güçlendirebilirseniz motivasyon için en gerekli unsurların başında olan manevi inanç konusunda da bir adım öne geçmiş olursunuz.

Motivasyon konusu bir şeye niyetlenmek gibidir. Niyet etmediğiniz hiçbir konu yoktur ki için de motivasyon konusu da geçmesin. Niyet etmediğiniz hiçbir konuda başarılı olmanız beklenemez. Öncelikle hangi konuda olursa olsun iyi bir niyetiniz olmalıdır. Niyet etmediğiniz hiçbir konuda motive olamazsınız. Ancak bu niyette elbette mantıklı, kabul edilebilir ve gerçekleşmesi muhtemel bir konuda olmalıdır.

Yazan : Psik. Dan. Selçuk Arıcı – kendinigelistir.com

Hakkında Selçuk ARICI

1978 Doğumlu Selçuk Arıcı ilk, orta ve lise tahsilini Bursa'da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü tamamladı. Üniversite dönemi ve sonrasında iş hayatını insan kaynakları alanında sürdürdü. 14 yıl boyunca Türkiye'nin önde gelen Holdinglerinde, Bilişim sektöründe ve Bankacılık ve sigortacılık alanında İnsan Kaynakları ve Eğitim Gelişim alanında, uzman, yönetici ve müdür pozisyonlarında görev yapan Selçuk Arıcı'nın yayına hazırlık yaptığı 4 kitabı bulunmakta. Halen #insankaynakları, eğitim ve gelişim, psikolojik #danışmanlık, aile ve evlilik danışmanlığı, sosyal medya yönetimi konularında danışmanlık hizmetlerini sürdürmekte.