Anasayfa / Başarı Yazıları / Okyanus Dediğin Damlalardan Oluşur

Okyanus Dediğin Damlalardan Oluşur

Günümüzde maddiyat her şeyden önce gelmektedir. Evet, para önemlidir; hatta yaşamın devamı için gereklidir de. Burada önemli olan parayı bir “araç” olarak mı yoksa “amaç” olarak mı kullandığımızdır. Hayatının odak noktasına parayı koyan ve para kazanmayı adeta “yaşam amacı” haline getiren kişiler belki itibarlarını, güçlerini, başarılarını “para” üzerine konumlandırabilirler. İstedikleri paraları da kazabilirler. Bu kolay olan yoldur. Fakat;  bu yöntemin sürdürülebilirliğini sağlayamazlar. Günün birinde paralarını kaybettiklerin de, paranın sayesinde kazandıkları itibarlarını, güçlerini ve başarılarını da kaybederler. Bu sebepten dolayı parayı hayatımızı devam ettirebilmek adına bir “araç” olarak kullanmalıyız, kullanmayı öğrenmeliyiz.

Olaya bir de farklı bir noktadan değinecek olursak nasıl bir sonuç elde edebiliriz? Konuya farklı bakış açısı getirdiğimiz taktirde yani kişi, odak noktasına “insanların hayatına dokunmak” gibi altında değerler barındıran, büyük bir amaca hizmet eden yaklaşım sergilediğinde sonunda ne bekliyorsa onu elde edebilir. İtibar, kişisel tatmin, başarı, para kazanma… Bu zor ve meşakkatli olan aynı zamanda en keyifli olan yoldur. Kişinin kendi hayatına dair bu seçimlerden bir tanesini yapması gerekir. Doğru seçim için ise “kişisel farkındalık” düzeyini artırmalıdır.

Peki soru şu: “Kişisel Farkındalık düzeyi nasıl artar?

Bu soru kilit bir sorudur. Sorunun cevabına geçmeden önce, yaşadığımız toplumun büyük bir kısmının “kişisel farkındalık” düzeyinin yok denecek kadar düşük olduğu tespitini yapmak gereklidir. Bunun kültürel, sosyolojik, ekonomik birçok nedeni bulunmaktadır. Bu noktada “gönüllülük” olarak  ifade ettiğimiz eylem türü ya da yaklaşım tarzı devreye girmektedir. Yani, hiçbir maddi kaygı gütmeden, sadece fayda esaslı, kollektif hareket etme anlayışına sahip, toplumda meydana gelen olumsuzluklardan rahatsız olan, okyanusu oluşturan “damla” misali bireysel anlamda sağlayacağı katkı ile kelebek etkisi meydana getirecek faaliyetlerde bulunan kişilerdir, “Gönüllüler”.

Okyanus Dediğin Damlalardan Oluşur

Bu hayatta yaşayan herkesin dünyaya bir geliş amacı vardır. Çoğu insan bu amacın farkına varmadan bir yaşam sürüyor ve ölüyor. Ne yazık onlara! İnsanlar olarak bizler sadece yemek, içmek, uyumak, tuvalete gitmek, cinsel ihtiyaçlarımızı gidermek için gelmedik. İşte bu nokta da biraz önce bahsettiğim eylemlerin haricinde de yapılabilecek, yapılması gereken şeyler olduğunu hatırlatmak için önemlidir, Gönüllü olmak.

İnsanların kendilerini tanımları, kendi hayatlarını yönetebilmeleri, doğru sorular sorabilmeleri, düşünebilmeleri, sorgulayabilmeleri, farkındalık düzeylerini artırabilmeleri sonuç olarakta tüm bu artı özellikleri topluma aktarabilmeleri için önemlidir. Gönüllü olmak.

Şahıs olarak İnsanların hayatına dokunabilmek, bir insanın hayatını olumlu anlamda etkiyecek olma düşüncesi beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Öğretmen dostlarım belki bana kızacaklar ama halihazır da bulunan Milli eğitim sistemi içerisinde maalesef ki öğrencilerimizin birçoğunun başarıya ulaşması mümkün değildir. Nesiller kaybediyoruz. Bu beni ve benim gibi hassasiyete sahip olan insanları derinden etkilemekte ve üzmektedir. Bu anlamda bireysel anlamda atılacak adımların önemi artmaktadır. Ne kadar gencin hayatına dokunabilir, kendilerini, taşıdıkları güçlerini keşfetmelerini sağlayabilirsek bu bizim için kazançtır.

Bu sebeplerden dolaydır ki; gönüllü olarak yapabileceğim katkı kadar faaliyetlerde bulunalım. Bulunduğumuz bölgede bu anlamda faaliyet gösteren hem resmi kurumlar hem de sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır.

Hz. Mevlana ne güzel söylemiş: “Bulanlar, ancak arayanlardır.” Aramaya devam edelim. Harekete geçelim. Bir kişi bile olsa hayatına dokunabilmek adına bilgi, tecrübe paylaşımında bulunalım. Unutmamalıyız ki; “Bilginin de zekâtı vardır.”

Timur Tiryaki’nin çok sevdiğim bir sözüyle bitirmek istiyorum yazımı: “Hayat insanları bildikleri ile değil; YAPAbildikleri ile ödüllendirir”

Nice hayatlara hep birlikte dokunabilmek dileğiyle..

Yazan : Eren Gökyer | Profesyonel Koç / Öğrenci Koçu /Eğitmen – Bob Proctor’s LifeSuccess

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.