Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Şükretmek ve Anda Kalmak Arasındaki Bağlantı
Genel

Şükretmek ve Anda Kalmak Arasındaki Bağlantı

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 8 dk okuma süresi
60 0
İçimizdeki güzelliklerin daha çok farkına varabilmek ve dışarı yansıtmak için yakın çevremizdeki güzelliklere odaklanmak harika bir yöntem kesinlikle.

Bir aydır üzerinde çalıştığım ve geçen hafta kendi açımdan emin olduğum bir sırrı sizinle paylaşacağım bu yazıda. Bu sır, belki sizinde aradığınız bakış açısı ve yaklaşım olabilir.

Kişisel gelişim için çok önemli olan konular vardır; çekim yasası, ego işleyiş mekanizmaları, bağımlılıklardan kurtulmak, anda kalmak (hayatın akışı ile uyumlanmak), vb. Bu konularda Hayatını Seç isimli kitabımda ve daha önceki bültenlerde detaylı açıklamalar yapmış olduğum için bir tekrara girmek istemiyorum.

Çok kısa bir tanım vermem gerekirse anda kalmak; kendiniz olmak, içinde bulunduğunuz zaman diliminde her ne yapıyorsanız tüm konsantrasyonunuz ile ona odaklanmak olarak ifade edilebilir.

Anda Kalmak ve Şükretmek

Anda kalmak ve bunun sonucunda iyi hissetmek özümüzün doğal hali olmasına rağmen çoğu zaman bundan uzaklaşır ve bazı yöntemlerle tekrar aynı alana dönmeye çalışırız.

Ben iyi hissetmek, keyfimi artırmak ve enerjimi yükseltmek istediğim zaman şükrettiğim şeyleri yazıyorum. Bunu günde en az bir defa yapıyorum.

Önce gün itibarıyla gerçekleşmesinden memnun olduğum, şükrettiğim olayları yazıyorum, daha sonra da kısa vadede örneğin bir hafta içerisinde gerçekleşeceğine inandığım güzel şeyleri sıralıyorum.

İlk etapta ikisinin arasındaki bağlantıyı kuramadığım için anda kalmak adına da daha çok zihinsel bir çaba sarf ediyordum.

Esas kilit zaten anda kalınan süreleri uzatmak ve bunu zihin seviyesinden doğal bir akışa çevirebilmek.

Etrafınızda bazı insanlar görmüşsünüzdür, neşe, keyif, sağlık, mutluluk bu insanların sanki doğal halidir, hayatlarında hiç kişisel gelişim kitabı okumamış ve koçluk almamış da olabilirler. Ama bir ışıltıları vardır ve bunu hemen fark edersiniz.

Bu insanlar hayatlarını daha çok anda kalarak, şimdide yaşayan insanlardır.

Peki, birisi bize bir sır verse ve bunu uygulayarak anda kalmayı otomatikleştirsek, vallahi harika olur.

Ben kendi açımdan bunun sırrını keşfettim ve sizinle paylaşacağım az sonra.

Önce bir ay öncesine kadar her gün yaptığım yazılı şükür listemin nasıl olduğuna bir bakalım:

 • XYZ kanalı beni programa davet ettiği ve kayıt harika geçtiği için şükrediyorum.
 • ABC isimli kitap evi, kitabımı satmaya başladığı için şükrediyorum.
 • Bu haftaki blog yazıma çok güzel tepkiler geldiği için şükrediyorum.
 • DEF isimli danışanımla koçluk seanslarımız harika geçtiği için şükrediyorum.
 • MND isimli okurum kitabımı çok beğenmiş, hayatında olumlu değişiklikler olmuş.
 • Yeni aldığım kıyafetler için şükrediyorum.
 • Haftaya arkadaşlarımızla yapacağımız parti için şükrediyorum.

Falan filan işte; ortak özellikleri ne peki, evet, bildiniz, hepsi göreceli olarak büyük ve her gün olmaları pek mümkün değil.

Ne zamanki şükürlerim gerçekten içimden gelerek aşağıdaki hale geldi, bende anda kalmayı başarmaya başladım.

 1. Sabah sağlıklı olarak uyandığım, derin derin nefes alıp temiz havayı içime çektiğim, dumanı tüten güzel bir çayı avuçlarımda tutarak güne başladığım için şükürler olsun.
 2. Kızlarım yüzlerinde kocaman bir gülümseme ile beni karşıladıkları için, oyun oynarken onları izlemek şansına sahip olduğum için şükürler olsun.
 3. Özge bana sarılarak kocaman bir günaydın öpücüğü verdiği için şükürler olsun.
 4. Kahvaltıdan sonra kendime zaman ayırarak güzel bir kitap okuduğum için şükürler olsun.
 5. Sinemadaki kahvenin tadı muhteşem olduğu için, filmi seyrederken sık sık güldüğüm için şükürler olsun.
 6. Öğlen yemeğinde bir arkadaşımla buluştuğum ve 2 saat keyifli sohbette zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız için şükürler olsun.
 7.  …

Yapabiliyorsanız daha da basite indirgeyin, daha da küçük şeyler için içinizden gelerek şükredin.

 1.  Muhteşem gün batımı ve ufkun büründüğü harika renkleri izlediğim için şükrediyorum.
 2.  İçtiğim suyun/çayın /kahvenin muhteşem tadı için şükrediyorum.

Eğer her gün karşılaştığınız, ve her gün karşılaştığınız için muhteşem olduklarını unuttuğunuz şeylerin farkına varıp bu güzellikler için düzenli olarak yazılı şekilde şükrederseniz emin olun 3 yada 4 hafta içinde çok daha fazla anda kalmayı da başaracaksınız.

Bu ikisinin arasındaki ilgiyi ben ancak geçen ay çözebildim ve bir aydır çok daha mutlu ve keyifli hissediyorum kendimi.

Şimdi tek yapmanız gereken en az bir ay boyunca yaşadığınız minik güzellikler için her gün yazılı olarak şükretmek.

Bir ay sonra emin olun anda kalmanın ne kadar kolay olabildiğine ve hayatınızı çok olumlu bir şekilde etkilemesine sizde şaşıracaksınız.

Peki anda kalmak niye bu kadar önemli. Çünkü bütün yaratım gücü anda aslında, her ne istiyorsanız bunu içinizde olduğunuz anda yapacaksınız. İçinde olduğunuz anda kendinizle ve yaşadıklarınızla ne ölçüde barışık olursanız yaratımınız o kadar hızlı ve kolay olacak.

Bolluk bilinci veya bolluk yasası da bunu destekler. Dışarıya, gerçekten öyle hissettiğiniz için bolluk verirseniz alacağınız da bolluk olacaktır, her anlamda.

İçimizdeki güzelliklerin daha çok farkına varabilmek ve dışarı yansıtmak için yakın çevremizdeki güzelliklere odaklanmak harika bir yöntem kesinlikle.

Sizinle bir sır daha paylaşayım, bir şeyi çok istediğinizde veya sizi heyecanlandıran büyük bir hayaliniz olduğunda bunu size keyif verse bile sürekli olarak düşünmek, listelemek, vizyonlamak zorunda değilsiniz. Evren isteğinizi tek seferde anlar. Hatta bunu bilinçli olarak düşünmeseniz bile anlar. Dualite gerçeğini unutmayın, yaşadığınız size göre kötü deneyimlerden, zıtlıklardan her zaman otomatik olarak aksi yönde istekler doğar zaten.

Sizin isteklerinizin gerçekleşmesi için hiçbir şey yapmanıza gerek yok, daha çok anda kalın yeter.

Yazan ve Kaynak : Mert Çuhadaroğlu, mertcuhadaroglu.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar