Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Terk ederek affetme töreni!

Terk ederek affetme töreni!

Terk etmek, suçlamaktan ya da suçlanmaları dinlemekten vazgeçmek demektir. Sadece kendimizden sorumlu olmak demektir. Terk etmenin anlamı, kendimi güçlerim, yeteneklerim, neşelenme, keyiflenme potansiyelimle olduğu kadar, kendime hatalarımla, kusurlarımla, noksanlarımla ve ıstırabımla da sahip çıkmalıyım demektir. Terk etme, mazeretlerimden vazgeçmek demektir. Terk ettiğim zaman kendimi bulacağım demektir. Devamlı yargılamaktan, sorgulamaktan, geçmişte yaşamaktan, izlerden kurtulacağım demektir. Değerli zamanımı ve enerjimi, terk edemediğim ya da affedemediğim bir olaya saplanıp kalmakla harcamayacağım demektir.

Affetmek hiçbir zaman ilgili diğer insan veya durum için değildir. Bu her zaman sizin içindir. Affetmek, belki de şuan farkedemediğiniz ama sizi çok rahatlatacak insanlarla, şartlarla barış yapmamıza, onları kabul etmemize izin verir. Bu, ne olması gerektiği düşüncesinden ve gerçekte ne olduğu realitesini kabul etmekten kurtulma isteğidir…

Siz de affedebilirsiniz, terk edebilirsiniz ya da kendinizi bulabilirsiniz. Yıllarca görüşmediğiniz halde sizi hala kızdırabilen, sinirlendirebilen herkesin listesini yapın. Bu insanlar ölmüş olsalar bile. Bu listeye hakkında aynı anda hem olumlu hem de olumsuz duygularınızın olduğu insanlarıda ekleyebilirsiniz. Hatta zaman zaman kendinize kızıyorsanız kendinizide listeye ekleyin.

Listenizden bir isim seçin. Eğer ilk seçtiğiniz isim, üzerinizde en güçlü nüfuzu olan kişiyse ve size bu durum bir meydan okuma gibi gelirse, seçiminizi lütfen değiştirin. Seçtiğiniz kişiye iki mektup yazın. İlki, sizin ıstırabınız, öfkeniz, hiddetiniz ve incinmenizle ilgili olsun, çekinmeden ve hatta hiçte nazik olmadan her şeyi yazın. Gerekirse ağlayın ama her şeyi yazın. İkinci mektuba, bu kişideki sizi çeken yanları, size katkılarını, varsa aldığınız dersleri yazın. Eğer isterseniz, o bilmese bile onu affetme isteğinizi de ekleyin. Bu arada başka bir kağıda da mektupları yazarken farkettiğiniz, kurtulmak istediğiniz düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı yazın.

Bu mektuplar, bu düşünceler, bu duygular ve bu davranışlar meydan okuma gibi gelebilir size, çünkü bu yöntemin terk etmeksaklamış olduğunuz eski duyguları tazeleme eğilimi vardır. Bu duyguların ortaya çıkması öfkeyi tetikleyebileceği gibi cesareti ve istekliliği alıp götürebilir. Fakat bunlar bundan sonra hayatınıza dahil etmek için aradığınız gerçek niteliklerdir. Ve buna başlamak için de en iyi zaman ‘şimdi’dir.

Sonra, mektupları ve duygularınızı yazdığınız kağıtları yakmak için tehlike riski taşımayan emin bir yer bulun. Eğer yakma işlemini gerçekleştirebilecek ortamınız yoksa veya kağıtları yakarken kendinizi rahat, huzurlu hissetmeyecekseniz, onları yırtabilirsiniz. Şimdi onları yakarken/yırtarken niyetinizin ter etmek olduğunu söyleyin, bunu yapamayacağınızı hissetseniz bile! Bu kişinin adını belirtin ve onu terk ettiğinizi söyleyin. Kendi adınızı söyleyin ve kendinizi bu durumdan kurtarmak istediğinizi söyleyin… “Seni/sizi affediyorum., kendimi affediyorum. Terk etmeyi istiyor, seçiyorum. Hayatımda aşkı, güzelliği, sevgiyi, hoşgörüyü kabul ediyorum.”

Eğer kağıda yazdığınız kişi yaşamınızda çok önemli rolü olan kişiyse ve bu terk etme işlemi sonrasında kendinizi yalnız hissetme ihtimaliniz varsa, güvendiğiniz ve size hiçbir şekilde karışmayacak bir dostunuzuda yanınızda bulundurmanızı öneririm. Kağıtları yaktıktan sonra o dosta sarılmak, duygularınızı onunla paylaşmak sizi rahatlatabilir.

Bu işlem sonrasında hemen bir şey hissetmeyebilirsiniz, dramatik bir değişim yaşamayabilirsiniz veya depremsel bir şeyi derhal hissedebilirsiniz. Ne olursa olsun bu yöntemin işlediğine güvenin! Korkulardan, yıllarca üzerimizde taşıdığımız öfke gibi duygulardan, inkar ettiğimiz nefretlerden, hayatımızı yöneten mazaretlerden, utanç ve suçluluk duygularımızdan, yaralanmalarımızdan kurtulup, özgürlüğe giden bir yoldur bu…

Her geçen gün hepimizin sevme becerisinin ebediyen artması dileğimle ♥

Yazan : Hülya Konar / hPozitif

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.