Anasayfa / Kitap Özetleri / Kişisel Gelişim Kitapları / Yaşama Bağımlılanmayın Kitabı

Yaşama Bağımlılanmayın Kitabı

Açıkça teşhis edilebilen bazı bağımlılıklar ve bağımlı davranışlar vardır; psikoaktif madde, alkol ya da sigara bağımlılığı gibi. Bu bağımlılıkların yaratabileceği tehlikelerin dereceleri tıbbi kurumlar tarafından kanıtlanmakla birlikte, kullanımları ya da tüketimleri sınırları aştığında ortaya çıkabilecek sonuçlar asla göz ardı edilemez. Ancak, günlük hayatta temizlik takıntısı ya da bir türlü vazgeçilemeyen şans oyunu tutkusu gibi birçok bağımlılık türüyle daha karşılaşırız. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız dış görünüme aşırı önem verme ve hayatı tamamen imaja odaklama saplantısını da bu listeye rahatlıkla ekleyebiliriz. Nasıl ki bazı insanlar eroin tüketiyorsa, bazıları da, televizyonu, interneti, eğlenceyi, kişileri, aşkı, işi, seksi vs. tüketebiliyor.

yaşama bağımlılanmayın kitap özetiBu kitapta uzmanlarla yapılan görüşmelerden ve konu üzerinde yapılan araştırmalardan yola çıkarak, adım adım tüm bu bağımlılıkları içeren bir model inşa ediliyor. Bu da hastalık olarak adlandırılan bağımlılıklar ile günlük hayatımızda çoğu zaman kölesi olduğumuz diğer bağımlılıklar arasındaki bağı anlamamızı sağlıyor. Eser bu bağlamda, bağımlılıkla aramıza mesafe koymak için bize ipuçları veriyor.

İnternet, oyun, aşk, telefon… Bağımlılık hepimize aslında çok yakın. Neden hepimiz potansiyel olarak bağımlıyız? Eğlenceli kullanımdan kötü kullanıma ve daha sonra da bağımlılığa geçişin nedeni nedir? Maddelerde veya bağımlı davranışlarda ne arıyoruz? Neden hayatımızın bazı dönemlerinde daha hassasız? Eğlence cehenneme dönüştüğünde yaşamaya nasıl devam edilir? Bu eser çağımızın yeni bağımlılıklarını gözden geçiriyor ve bu soruları cevaplıyor.

Bunu bazen konunun uzmanlarıyla yapılmış görüşmelere dayanarak, bazen ünlülerle yapılmış röportajlarla, bazen gerçek hikâyeler aracılığıyla, bazen de yazarın kendi çıkarımlarını paylaşarak yapıyor. Bu kitap bu “modern köleliğin” bir acının, bir travmanın nedeni değil de sonucu olduğunu ortaya koyuyor.

Yaşama Bağımlılanmayın! adlı kitabı satın almak için bu adresi kullanabilirsiniz.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.