Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Yetkinin ötesinde liderin olmazsa olmazları nedir?

Yetkinin ötesinde liderin olmazsa olmazları nedir?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
105 0
liderin olmazsa olmazı nedir

Her liderin genel itibariyle bir takım yetkileri vardır. Ancak bugün yetkinin ötesindeki liderlik için olmazsa olmaz konular nedir onlara değineceğiz.

Her şeyden önce tutku gelir. Hangi konuyla ilgili olursa olsun, her lider tutkusunu bulmalıdır. O tutkuyu arayıp bulmadan değişime liderlik yapmaya kalkışanlar hayal kırıklığı yaşar ve yaşatır. İşbirliği zor ve uzun soluklu bir iştir; işbirliği yapılan konuya tutkuyla bağlı olmayanlar yarı yolda havlu atabilir.

Bu tutkunun dillendirilmesi, etrafa yansıtılması konusunda yetkinlik önemlidir. Ancak bu sayede başkalarını harekete geçirmek mümkün olabilir.

Kişi resmin bütününü ve o resimdeki kendi rolünü iyi görebilmelidir. ‘Her şeyi ben yaparım’ derseniz işbirliği yapamazsınız. Kendi yaptıklarınızdan başkasına gözünüzü kapatırsanız, resmin bütününü kaybedersiniz; sorunun çözümüne değil, daha da derinleşmesine katkıda bulunursunuz.

Kişi alışık olmadığı ortamlara girmeyi baştan kabullenmelidir. Çünkü çözüm bekleyen büyük sorunlar büyük ölçüde farklı kişilerin bir araya gelmesini gerektirir. Ve bu farklı kişilerin ortamları da doğal olarak farklar içerecektir. Bilinmezlik karşısında her zaman geri adım atmak yerine bilinmezi yeni şeyler öğrenmek ve görmek için bir fırsat olarak değerlendirmek, bir başka olmazsa olmaz olarak karşımıza çıkıyor.

liderin olmazsa olmazı nedir

Bu olmazsa olmazları başarabilen lider, her şeye daha geniş açıdan bakmaya başlar; radarlarını kendi küçük yetki alanına göre ayarlamak yerine daha uzaktaki uyarıları algılayabilecek şekilde ayarlama ihtiyacı duyar.

Böylece lider kişi kendini yetkilerinin ve bütçelerinin dışındaki konulardan da sorumlu hissetmeye başlar. Ancak bununla da yetinmez. Daha da ileriye gidip sivil toplum faaliyetlerinde aktif rol alma isteği duyar ve sosyal konularda işbirliği yapma tutkusuyla hareket etmeye başlar.

Kaynak : Optimist Idea, İşbirliği, s. 156, Optimist Yayın, 2013

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar