Anasayfa / İnsan İlişkileri / Dedikodu Fırsata Nasıl Çevrilir

Dedikodu Fırsata Nasıl Çevrilir

Dedikodu!

Günlük hayatın gerçeği olduğu kadar iş hayatının da kaynayan kazanlarının en popüler malzemesi.

Kahve molalarının vazgeçilmezi.

TDK sözlüğüne göre, “Başkalarını çekiştirmek ve kınamak üzere yapılan konuşma, kov, gıybet, kılükal”, Cambridge Dictionary’ye göre ise “Başkalarının özel hayatlarıyla ilgili kaba, kayıtsız veya gerçek olmayan konuşmalar veya raporlar” olarak ifade ediliyor. Yani çok da makbul bir davranış değil.

Hiç kimse dedikodu yaptığını kabullenmez. Dedikodu yapmayı sadece altın günlerinde, ev gezmelerinde ev hanımlarına özgü bir davranışmış gibi anlatırlar.

Kimileri buna “masum paylaşımlar” dese de çok da masum bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz.

Gossip Girl” dizisinin izlenme rekorları kırdığı dönemlerden geçiyoruz. Gençler arasında “Gıybet Zamanı” argümanı günlük hayatın bir parçası oldu. Özellikle internet çağıyla birlikte artık Whatsapp gibi kişisel mesajlaşma uygulamalarında insanların “dedikodu grupları” kurduğunu ve tüm gün birbirlerine “diğerleri” hakkında mesajlar gönderdiğini göz önüne alırsak dedikodu önümüzde işlenmemiş bir maden gibi duruyor.

Peki engelleyemediğimiz bir durumu nasıl yönetebiliriz?

İş hayatında dedikodu ağını kendi lehimize çevirerek olaya biraz faydacı yaklaşıp bu ağı bir iletişim kaynağı olarak kullanabilir miyiz? Neden olmasın?

İlgili Yazı :   Eskiyi Terk Etmek, İnovasyon Yolunu Açar

Krizleri fırsata çevirme” yetkinliğimizi kullanarak iş hayatında bu “dedikodu krizi”ni de fırsata çevirmek pekâlâ mümkün olabilir.

dedikodu firsata nasil cevrilir

Dedikodu ağından faydalanmak için şöyle yöntemler geliştirebiliriz:

Mesajı yayma yöntemi

Günümüzde telefonlarımızdaki kişisel mesajlaşma uygulamaları sayesinde artık bilgi kısa sürede en hızlı şekilde yayılabiliyor.

O halde tüm geribildirim ve uyarılarınıza rağmen size önyargıyla yaklaşan ancak performansını artırmak istediğiniz personellerinizle ilgili olumlu ve umut vaat eden ufak taşlar atın mesela bu dedikodu gölüne.

Mesela bir ekip arkadaşınıza yeri geldiğinde “Ayşe Hanım çok başarılı olabilecek bir kapasiteye sahip aslında. Sadece kendine inanması yeterli” demeniz bile emin olun ulaşması gereken yere ulaşacaktır.

Bu yöntem bazen Ayşe Hanım’la yüz yüze yaptığınız bir geri bildirim görüşmesinden daha etkili olabilir. Çünkü bazı insanlar başkalarından duyduklarından daha çok etkilenirler. Hatta bu durum onlar için tam bir motivasyon kaynağı bile olabilir.

Özendirme yöntemi

Belirli bir sistemi ekibiniz içinde yerleştirmekte sorun yaşıyorsanız bir de dedikodu ağını kullanarak deneyin. Bu sisteme en iyi uyum sağlayan kişiye hiç ummadığı anda birkaç ekip üyesinin gördüğünden ya da duyduğundan emin olduğunuz bir ortamda bir hediye verin ya da onu tebrik edin. Bu haber çok kısa sürede yayılıp sisteme uyum sağlayanların sayısı artacaktır. Belki bu durum önce haset etmelerine sebep olacaktır. Ancak unutmayın ki haset, aslında bir kamçı görevi görerek insanların bir süre sonra haset ettikleri konuya uyum sağlamaya çalışmalarına aracı olur.

İlgili Yazı :   Özgeçmişimde yalan söylersem başıma neler gelir?

Dedikodu her haliyle istenmeyen kötü bir durum. Fakat, dışımızda gelişen şartları faydaya döndürmekte bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Tıpkı rüzgarı engelleyemediğimiz halde ona karşı yelken açıp faydalandığımız gibi.

Engelleyemediğimiz olaylara bakış açımızı değiştirerek yaklaşırsak mutlaka faydalı sonuçlar çıkarabiliriz.

Yazan : Uğur Balıkçı | HBR Türkiye

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

hedefimi nasıl tuttururum

Bu Hedefler Neden Tutmuyor?

Hedef belirlemek, bir insanın hayatta istediklerini elde etmek için uygulayabileceği en güçlü ...